Habo Friidrott 04

Anmälan till tävlingar

All anmälan till tävlingar samordnas av föreningen. Enskilda medlemmar kan alltså inte själva anmäla sig för att tävla. 


Så här går det till: 

1 Läs  PM vid tävling

2 Leta upp den eller de tävlingar som ni vill vara med på och klicka på respektive länk (se längre ner i detta dokument)

3 Enkät: Fyll i alla uppgifter. Var noga med att anmäla dig själv/ditt barn i rätt åldersklass och att lämna korrekta kontaktuppgifter. 

   Pdf: Skriv ett mejl till Clas med ditt namn, födelseår och de grenar du vill vara med på 

4 Håll uppsikt på hemsidan och på din e-post för ev mer detaljerad information om ex gemensam resa. 


Föreningens tävlingsansvarig är Clas Aasa: aasa.clas@gmail.com som du kontaktar om du har frågor eller saknar information.

Utomhus 2018

Här kan du anmäla dig/ditt barn till de tävlingar som Habo Friidrott är med i. OBS att senast anmälan är två dagar före det datum som står i inbjudan. 


Om det är en pdf så anmäler du dig till Clas Aasa enl instruktioner!


Tävlingens namn                                                                              Anmälan senast    Inbjudan 

                                                                                                             för Habo FIF          

28/4 Terräng-DM, Eksjö                                                                    16/4                        Terräng-DM, Eksjö 

5/5   Junespelen 8 år - veteraner                                                     27/4                        Junespelen 

18/5 Lag-UDM kval 1 norra 11-15 år, Råslätts IP Jönköping      Ledare anmäler     Lag-UDM 

26-27/5 DM, JDM, UDM mångkamp, Ljungby                               15/5                        Mångkamp, Ljungby 

29/5 Råslättspelen, Råslätts IP Jönköping                                   23/5                         Råslättspelen     

2-3/6 Stora DM, JDM, UDM, Värnamo 

9/6 Habo Challenge                                                                            4/6                        Habo Challenge   

OBS behöver du hjälp med att anmäla dig så be din tränare!

             

9-10/6 Stora Veteran-DM, Tranås                                                     18/5                      Veteran-DM, Tranås 

16-17/6 Bottnarydskastet, Bottnaryd                                                6/6                       Bottnarydskastet 20 år 

20/6 Vätterspelen, Råslätts IP Jönköping

29/6-1/7 Världsungdomsspelen, Göteborg 

7/7 Ränneborgskampen 11-17 år, Eksjö                    

8/7 Ölandsspelen, 8 år - seniorer, Öland                                           29/6                     Ölandsspelen, Högby IP                          

8/7 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m                          29/6                     DM, JDM, UDM, VDM 

31/7 Kretsmästerskap/KM Sen/vet, Råslätts IP Jönköping          24/7                    KM seniorer/veteraner   

4/8 DM, VDM Marathon. Ölands marathon                                      27/7                     DM, VDM Marathon 

3-5/8 Stora JSM 19-22 år, Huddinge AIS 

3-5/8 Stora USM 15-16 år, Hammarby IS  

10-12/8 Stora VSM, Högby IF
11/8 SISU-spelen, Nässjö 
18/8 Kräfspelen, Villstad GIF 

19/8 WSK spelen, Värnamo 

25/8 Lag-UDM kval 2 norra 11-15 år, Habo FIF                                Ledare anmäler       

1/9 DM, VDM Halvmarathon, Hultsfred                                         

2/9 Kretsmästerskap/KM Barn/ungd 8-17 år, Råslätts IP Jkp      26/8                      KM 8-17 år, Råslätts IP 
8/9 HIK-Kampen, Råslätt IPJönköping  

8-9/9 SM, JSM-USM Mångkamp, IK Orient, Bohus IF           

9/9 Lag-UDM 11-15 år final, Sävsjö                                                    Ledare anmäler    Lag-UDM final, Sävsjö 


15/9 Lag-DM, IK SISU, Nässjö 
15-16/9 GM 13-14 år, Eslövs FI

16/9 DM lång terräng, Södra VI IF

22/9 DM, VDM 10 000 m, Råslätt, Jkpg Friidrottkrets

30/9 Taif-Spelen, Tranås AIF  

13/10 VSM Marathon, Jalles TC        

27-28/10 SM, JSM, VSM Terräng, Högby IF 
DM Castorama på hemmaplan 


?/?Kretsmästerskap/KM 13-17 år Slägga, Bottnaryd                          

?/? Kretsmästerskap/KM Kast 11-13 år, Lekeryd                      

oktober Kretsmästerskap/KM 10 000m, 3000m, 2000m

november Kretsmästerskap/KM Terränglöpning 

Inomhus 2017/2018

Här kan du anmäla dig/ditt barn till de tävlingar som Habo Friidrott är med i. OBS att senast anmälan är två dagar före det datum som står i inbjudan. 


Om det är en pdf så anmäler du dig till Clas Aasa enl instruktioner!


Tävlingens namn                                                                     Anmälan senast     Inbjudan

                                                                                                    för Habo FIF  

2-3/12 Julklappsjakten, Göteborg                                         20 november  
14/1 VDM, Kålgårdsarenan Jönköping                                6 januari       
16/1 KM seniorer, 17-13 år. Kålgårdsarenan Jkp               10 januari
20/21/1 QUALITY HOTEL GAMES Växjö                                5 januari
27-28/1 Pallasspelen, Malmö                                                 15 januari 
3-4/2 Stora IDM-IJDM-UIDM                                                    24 januari 
3-4/2 Växjö Inomhuskast                                                         22 januari   
10-11/2 Norrköping Indoor Games, Norrköping                   31 januari            
17-18/2 ISM, Gävle                                                                       5 februari
24-25/2 IJSM 19-22, IUSM 17, Uppsala                                   12 februari  

25/2 KM 8-11år, Kålgårdsarenan Jpg                                     18 februari  

3-4/3 IUSM, Växjö                                                                      19 februari 
10-11/3 GM Varberg.                                                                 13 februari 

17/3 LM 10-11 år, Kålgårdsarenan Jkp                                  10 mars OBS skicka din anmälan till tävlingen till info@habofriidrott.se 

 
Sponsorer