Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Habo Friidrott 04

Anmälan till tävlingar

All anmälan till tävlingar samordnas av föreningen. Enskilda medlemmar kan alltså inte själva anmäla sig för att tävla. 


Så här går det till: 

1 Läs  PM vid tävling

2 Leta upp den eller de tävlingar som ni vill vara med på och klicka på respektive länk (se längre ner i detta dokument)

3 Enkät: Fyll i alla uppgifter. Var noga med att anmäla dig själv/ditt barn i rätt åldersklass och att lämna korrekta kontaktuppgifter. 

   Pdf: Skriv ett mejl till Clas med ditt namn, födelseår och de grenar du vill vara med på 

4 Håll uppsikt på hemsidan och på din e-post för ev mer detaljerad information om ex gemensam resa. 


Föreningens tävlingsansvarig är Clas Aasa: aasa.clas@gmail.com som du kontaktar om du har frågor eller saknar information.

Utomhus 2019

Här kan du anmäla dig/ditt barn till de tävlingar som Habo Friidrott är med i. OBS att senast anmälan är två dagar före det datum som står i inbjudan. 


Om det är en pdf så anmäler du dig till Clas Aasa enl instruktioner!


Tävlingens namn                                                                              Anmälan senast    Inbjudan 

                                                                                                             för Habo FIF          

28/4 Terräng-DM, Oskarshamn                                                      16/4                       Terräng-DM, Oskarshamn 

4/5 Junespelen, Råslätts IP Jönköping                                         26/4                      Junespelen 

18/5 Marknadsspelen, Skruvs IF                                                      9/5                       Marknadsspelen      

18-19/5 Ljungby mångkamp + DM, JDM, UDM                              7/5                       Ljungby mångkamp  

25/5 Lag-UDM Match 1, Råslätts IP Jönköping                            15/5                      LAG-DM Jönköping 

30/5 Götlandsserien div 2 damer, Ljungby                                      ??                          Götalandsserien 1

30/5 B-Tex Cup, Smålandsstenar                                                    22/5                      B-Tex cup Villstad  


4/6 Råslätt-spelen, Råslätts IP Jönköping                                     28/5                     Råslätt-spelen                                  

8-9/6 Stora DM, JDM, UDM, Kalmar                                                  1/6                     Stora DM Kalmar          

15/6 Habo Challenge, Habo FIF                                                         8/6                    Habo Challenge 2019         

19/6 Vätterspelen                                                                           14/6                     Startlista

29-30/6 Bottnarydskastet                                                                21/6                      Bottnarydskastet 


6/7 Ränneborsgskampen 11-17 år, Eksjö   

6-7/7 Stora VDM, Högby IF                                                               27/6                    Stora VDM Högby 

13/7 Ölandsspelen + DM, UDM, JDM, VDM 5000/3000/2000m 


3/8 Sisu-spelen, Eksjö                                                                       24/7

9-11/8 Stora JSM 19-22 år, USM 17 år, Göteborg 

9-11/8 Stora USM 15-16 år, Trollhättan FIK

10/8 VSM Kastmångkamp, Bottnaryd 

16-18/8 Stora VSM, Huddinge AIS 

17/8 Götalandsserien div 2 damer, Ljungby   

18/8 WSK Spelen, Värnamo                                                               12/8                   WSK Spelen Värnamo

20/8 Kretsmästerskap seniorer och veteraner                               12/8                    KM Senior/veteran

24/8 Kräftspelen, Villstad GIF 


1/9 Lag-UDM Match 2, Ljungby 

3/9 Växjöspelen 

7-8/9 GM 13-14 år, Kalmar                                                                   7/8                    GM Kalmar 

8/9 HIK-kampen, Råslätts IP Jönköping 

14/9 Ränneborgskastet, Eksjö 

14-15/9 JSM mångkamp, Varberg 

14/9 Kretsmästerskap alla ungdomsklasser (8-17 år)                  7/9                      KM Ungdomar, Habo   

22/9 DM lång terräng, Södra VI 

29/9 Taif-spelen, Tranås AIF 

sept/okt DM/VDM 10 000 m  (arrangör ej klar) 


12-13/10 SM, JSM, VSM Terräng, Umeå 

DM Castorama på hemmaplan 

?/?Kretsmästerskap/KM 13-17 år Slägga, Bottnaryd


Inomhus 2018/19

Här kan du anmäla dig/ditt barn till de tävlingar som Habo Friidrott är med i. OBS att senast anmälan är två dagar före det datum som står i inbjudan. 


Om det är en pdf så anmäler du dig till Clas Aasa enl instruktioner!

Finns en länk under Tävlingens namn så anmäler du dig via enkäten. 


Tävlingens namn                                          Anmälan Clas senast    Inbjudan 
1-2/12 Julklappsjakten Göteborg               20/11                               Julklappsjakten 
6/1 Surbulle indoors Norrköping                26/12                                Surbulle Indoors 
12-13/1 Örebro Indoor Games                      2/1                                  Örebro Indoor Games
13/1 VeteranDM Kålgårdarenan                   6/1                                  IVDM Jönköping 
19-20/1 QualityHotel Games                         6/1                                 QualityHotel Games 
26-27/1 Pallas Spelen                                   14/1                                 Pallas Spelen 
5/2 KM Seniorer + ungdom 13-17 år          28/1                                 KM Seniorer + ungdom 13-17 år
2-3/2 Stora IDM-helgen Växjö                      23/1                                 Stora IDM-Helgen Växjö 
2/3 Kretsmästerskap 8, 9 och 11 år           23/2                                 KM 8, 9 och 11 år Jönköping  
24/3 Länsmästerskap 10-11 år                   17/3                                 LM 10-11 år 
23-24/2 IJSM/USM 17 år Växjö                  11/2                                 IJSM/IUSM Växjö 
9-10/3 IUSM 15-16 åå Västerås                 25/2                                 IUSM Västerås  
16-17/3 GM 13-14 år Växjö                           4/3                                  GM Växjö 

 
Sponsorer