Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Habo Friidrott 04

Kretsmästerskap -17 Råslätt 2 sept
KM Råslätt 2 sept Totalpoäng 11-17  HIK IKHP Habo LSSK
45 73 50 19
P17(01-02)
 800 m
Gustav Lundqvist-02 HIK dns
tresteg
Ansgar Stephan-02 Habo 11,71 -1,1 3
höjd
Teodor Sobczyk-01 HIK 150 3
spjut 700g
Teodor Sobczyk-01 HIK 35,93 3
P15 (03-04)
80 m Tid Vind -2,1
Jonatan Lindh 04 IKHP 1 10,69 3
Måns Sjödell 04 IKHP 2 11,4 2
 800 m
Gustav Henriksson 03 IKHP 1 2.38,86 3
 80 m häck 84,0 Tid Vind
Måns Sjödell 04 IKHP 1 13,43 -0,3 3
längd Vind
Jonatan Lindh 04 IKHP 1 493 1 3
Eric Bunnvik 04 IKHP 2 301 -1 2
Måns Sjödell 04 IKHP 3 x 1
kula 4kg
Filip Aasa-03 Habo 1 12,99 3
Måns Sjödell 04 IKHP 2 10,62 2
Jonatan Lindh 04 IKHP dns
diskus 1kg
Filip Aasa-03 Habo 1 39,23 3
P13(05-06)
60m Tid Vind 1,2
Vilgot Hakeberg 06 IKHP 1 8,95 3
Robin Larsson-05 LSSK 2 9,54 2
Oliver Gladh 06 IKHP dns
600m Tid
Robin Larsson-05 LSSK 1 2.07,65 3
Robin Alloh 06 IKHP 2 2.16,87 2
60mh 76,2 Tid Vind 0,5
Elias Andersson-06 HIK 1 12,31 3
Robin Larsson-05 LSSK 2 12,64 2
längd
Vilgot Hakebergh 06 IKHP 1 423 0 3
Elias Andersson-06 HIK 2 403 0 2
Robin Larsson-05 LSSK 3 399 0 1
höjd
Vilgot Hakeberg 06 IKHP 145 1 3
Elias Andersson-06 HIK 135 2 2
Oliver Gladh 06 IKHP dns 3
stav
David Emilsson-05 HIK 1 180 3
P11(07-08)
60m Tid Vind 0,4
Theodor Rogö-08 Habo 1 9,24 3
Hugo Jansson -08, Lekeryd-Svarttorps SK 2 9,34 2
Vidar Lindh 07 IKHP 3 9,38 1
Filip Syd-08 HIK 4 9,48
Isak Sandström-07 Habo 5 9,62
Tim Larsson-08 LSSK 6 9,71
Elias Samuelsson-08 Habo 7 10,33
Noel Samuelsson-08 Habo 8 10,38
600m Tid
Hugo Jansson -08, Lekeryd-Svarttorps SK 1 02:06,36 3
Isak Sandström-07 Habo 2 02:08,41 2
Oscar Lingefelt-08 HIK 3 02:08,48 1
Elias Samuelsson-08 Habo 4 02:10,52
Jacob Henriksson 07 IKHP 5 02:13,08
Lukas Clasén 09 IKHP ut 02:16,59
Tim Larsson-08 LSSK 6 02:16,63
August Lindh 10 IKHP ut 02:18,18
Theodor Rogö-08 Habo dns
längd
Vidar Lindh 07 IKHP 1 410 0 3
Theodor Rogö-08 Habo 2 402 0 2
Filip Syd-08 HIK 3 395 0 1
Isak Sandström-07 Habo 4 390 0
Hugo Jansson -08, Lekeryd-Svarttorps SK 5 362 0
Tim Larsson-08 LSSK 6 339 0
Noel Samuelsson-08 Habo 7 324 -0,2
Elias Samuelsson-08 Habo 8 313 -0,3
höjd
Isak Sandström-07 Habo 1 130 3
Theodor Rogö-08 Habo 2 130 2
Oscar Lingefelt-08 HIK 3 105 1
P9(09)
60m Tid Vind 0,7
Lukas Alexandersson 09 IKHP 1 10,15
Lukas Clasén 09 IKHP 2 10,42
Olof Hertin -09 IKHP 3 10,48
Melvin Vikström 09 IKHP 4 10,99
Linus Wictorsson-09 HIK 5 11,32
Erik Augustsson Iselau  09 Habo  x dns
längd
Melvin Vikström 09 IKHP 1 321 0,5
Lukas Clasén 09 IKHP 2 319 0
Olof Hertin -09 IKHP 3 299 1,1
Lukas Alexandersson 09 IKHP 4 297 -0,5
Linus Wictorsson-09 HIK 5 284 1,5
Frans Nicoletti 09 IKHP dns 0
Erik Augustsson Iselau  09 Habo  dns 0
boll
Melvin Vikström 09 IKHP 1 21,96
Joel Hertin -09 IKHP 2 21,6
Linus Wictorsson-09 HIK 3 20,85
Lukas Clasén 09 IKHP 4 19,24
Lukas Alexandersson 09 IKHP 5 16,64
Frans Nicoletti 09 IKHP x
Erik Augustsson Iselau  09 Habo  x
P8(10o yngre)
60m Tid Vind
Heat 2 P8 -1,5
August Lindh 10 IKHP 10,68
Alfred Rogö-11 Habo 11,13
Anton Manderhjelm -11 IKHP 12,04
Lukas Gladh 10 IKHP 12,51
Ludvig Lingefelt-11 HIK 13,1
Theo Kronmarker-11 Habo 13,24
Charlie Karlsson-10 HIK x dns
Heat 3 P8 -0,1
Mio Gustafsson-10 HIK 10,99
Noah Öhgren 10 IKHP 11,48
Alex Ucar-10 HIK 11,67
Viggo Holm-10 HIK 11,83
William Öhgren 10 IKHP 12,03
Eddie Larsson-11 LSSK 12,1
Elvin Haugan -10 Habo 12,83
längd
August Lindh 10 IKHP 1 324 1,1
Mio Gustafsson-10 HIK 2 310 0
Alfred Rogö-11 Habo 3 307 0
Noah Öhgren 10 IKHP 4 268 0,4
Viggo Holm-10 HIK 5 264 0
Lukas Gladh 10 IKHP 6 258 0
Anton Manderhjelm -11 IKHP 7 253 0
Alex Ucar-10 HIK 8 244 0
Eddie Larsson-11 LSSK 9 234 0
William Öhgren 10 IKHP 10 231 0,9
Ludvig Lingefelt-11 HIK 11 219 0,3
Elvin Haugan -10 Habo 12 205 -0,4
Theo Kronmarker-11 Habo 13 199 -1,1
Charlie Karlsson-10 HIK dns 0
boll
Mio Gustafsson-10 HIK 1 24,5
Viggo Holm-10 HIK 2 19,25
Lukas Gladh 10 IKHP 3 18,93
Ludvig Lingfeldt 11 HIK 4 16,51
Alfred Rogö-11 Habo 5 15,65
William Öhgren 10 IKHP 6 12,51
Anton Manderhjelm 11 IKHP 7 11,08
Elvin Haugan -10 Habo 8 10,68
Noah Öhgren 10 IKHP 9 10,58
Alex Ucar-10 HIK 10 10,06
August Lindh 10 IKHP 11 8,81
Theo Kronmarker-11 Habo 12 8,03
Charlie Karlsson-10 HIK x
F17(01-02)
100 m Tid Vind
Alexandra Klasson -01 Habo dns
tresteg Plac Resultat
Stina Östklint-01 HIK 10,08 -0,8 3
höjd
Alexandra Klasson -01 Habo 1 150 3
F15 (03-04)
80 m Tid Vind +0,5
Ida Nilsson 04 Habo 1 11,35 3
Natalie Ekelund 03 IKHP 2 11,67 2
Moa Lundström 04 IKHP 3 11,74 1
Linnea Joakimsson-04 Habo 4 11,8
Jenny Urberg-03 HIK 5 11,84
Karolina Petersson 04 IKHP 6 12,15
Julia Blom 04 IKHP 7 12,19
 800 m Tid
Filippa Ståhl-04 Habo 1 2.42,12 3
Linnea Joakimsson-04 Habo dns 2
 80 m häck 76,2 Tid Vind -0,3
Jenny Urberg-03 HIK 1 13,61 3
Ida Nilsson -04 Habo 2 14,75 2
Julia Blom 04 IKHP 3 16,82 1
längd
Annie Skaar 04 LSSK 1 459 1,2 3
Ida Nilsson -04 Habo 2 445 0,7 2
Moa Lundström 04 IKHP 3 444 0,9 426 1
Linnea Joakimsson-04 Habo 4 444 0 425
Natalie Ekelund 03 IKHP 5 406 1,1
Ella Hakeberg 04 IKHP 6 377 0,5
höjd
Ella Hakeberg 04 IKHP 1 145 3
stav
Agnes Aldeborg -04 Habo 1 210 3
Filippa Ståhl-04 Habo 2 205 2
kula 3kg
Agnes Klaesson-03 HIK 1 10,62 3
diskus 0,75kg
Annie Skaar 04 LSSK 1 31,82 3
Agnes Klaesson-03 HIK 2 29,58 2
spjut 500g
Filippa Ståhl-04 Habo 1 26,02 3
Anna EK 7? IKHP UT dns
Agnes Klaesson-03 HIK dns
F13(05-06)
60m Tid Vind 0,6
Alice Karlsson 05 IKHP 1 8,65 3
Emma Sandin 05 IKHP 2 8,8 2
Elina Norell 06 Habo 3 9,02 1
Sanna Gustafsson-06 HIK 4 9,16
600m Tid
Alice Karlsson 05 IKHP 1 01:51,66 3
Elina Norell 06 Habo 2 01:55,51 2
Sanna Gustafsson-06 HIK 3 01:55,58 1
Alma Mennborg 05 IKHP dns
60mh 68,5 Tid Vind 0,5
Emma Sandin 05 IKHP 1 10,21 3
Lova Carlsson-05 HIK 2 10,53 2
längd
Emma Sandin 05 IKHP 1 482 0,5 3
Alice Karlsson 05 IKHP 2 457 0,3 2
Lova Carlsson-05 HIK 3 442 0,2 1
Elina Norell 06 Habo 4 421 0,4
Sanna Gustafsson-06 HIK 5 410 0
Alma Mennborg 05 IKHP x
höjd
Emma Sandin 05 IKHP 1 160 3
Lova Carlsson-05 HIK 2 145 2
Alicia Wigardtsson-06 Habo dns
F11(07-08)
60m Tid / final Vind 1,3 försökstid vind
Ida Ståhlgren.07 HIK 1 9,67 9,88 -1 3
Matilda Grahn 07 IKHP 2 9,69 9,85 -0,3 2
Ida Gustafsson 08 IKHP 3 9,88 10,25 -0,3 1
Wilma Blom 07 IKHP 4 9,93 10,2 -1
Tindra Westlund Stenberg-08 Habo 5 10,13 10,28 -0,3
Matilda Johansson 08 Habo 6 10,64 10,96 -0,3
Esther Uppenberg-07 HIK 7 10,72 10,96 -1
Edit Gustavsson 08 Habo 8 10,9 10,88 -0,3
Ruth Alexandersson 08 IKHP 9 10,73 -1
Stina Rydström-08 Habo dns
Tuva Sköld-07 Habo dns
Disa Öberg-08 HIK dns
Klara Lundqvist-07 HIK dns
600m Tid
Matilda Grahn 07 IKHP 1 02:02,44 3
Esther Uppenberg-07 HIK 2 02:17,62 2
Ruth Alexandersson 08 IKHP 3 02:21,36 1
Matilda Johansson 08 Habo 4 02:29,18
Tindra Westlund Stenberg-08 Habo 5 02:31,61
Signe Thörewik-08 HIK 6 02:38,41
Tuva Sköld-07 Habo dns
längd
Ida Ståhlgren.07 HIK 1 366 -0,3 3
Ida Gustafsson 08 IKHP 2 364 -0,4 2
Tindra Westlund Stenberg-08 Habo 3 351 0 1
Edit Gustavsson 08 Habo 4 345 -1
Wilma Blom 07 IKHP 5 341 0
Ruth Alexandersson 08 IKHP 6 330 0
Esther Uppenberg-07 HIK 7 321 0
Matilda Johansson 08 Habo 8 306 -0,8
Signe Thörewik-08 HIK 9 252 0
Tuva Sköld-07 Habo 0
Stina Rydström-08 Habo 0
Disa Öberg-08 HIK 0
Klara Lundqvist-07 HIK 0
höjd
Ida Ståhlgren.07 HIK 1 125 3
Ruth Alexandersson 08 IKHP 2 115 2
Esther Uppenberg-07 HIK 3 115 1
Clara Gudmundsson-08 HIK 4 115
Tindra Westlund Stenberg-08 Habo 5 110
Ida Gustafsson 08 IKHP 6 100
Disa Öberg-08 HIK 7 85
F9(09)
60m Tid Vind
Rebecca Billing-09 HIK 1 10,32 1,2
Elle Edgren 09 LSSK 2 10,4 0,3
Elise Törnqvist-09 HIK 3 10,76 0,3
Ella Karlsson-09 HIK 4 10,81 1,2
Aveline Moberg-09 HIK 5 10,9 1,2
Astrid Axelsson 09 IKHP 6 10,93 1,2
Daga Johnson 09 IKHP 7 10,98 1,2
Lovis Jörgensen-09 Habo 8 11,58 0,3
Clara Lithman-09 Habo 9 11,93 1,2
Julia Walltin 09 IKHP 10 11,94 0,3
Eveline Millback-09 HIK 11 12,49 0,3
längd Res Vind
Elle Edgren 09 LSSK 1 319 1,1
Rebecca Billing-09 HIK 2 310 0
Aveline Moberg-09 HIK 3 301 0
Elise Törnqvist-09 HIK 4 293 0
Ebba Pantzar-09 HIK 5 286 0,9
Julia Walltin 09 IKHP 6 271 0
Lovis Jörgensen-09 Habo 7 270 0
Astrid Axelsson 09 IKHP 8 267 0
Clara Lithman 09 Habo 9 260 -0,2
Daga Johnson 09 IKHP 10 197 0,8
Eveline Millback-09 HIK 11 22 1,3
Ella Karlsson-09 HIK dns
boll
Rebecca Billing-09 HIK 1 18,59
Ebba Pantzar-09 HIK 2 18,25
Lovis Jörgensen-09 Habo 3 15,46
Aveline Moberg-09 HIK 4 15,18
Clara Littman 09 Habo 5 13,83
Eveline Millback-09 HIK 6 13,28
Elise Törnqvist-09 HIK 7 12,67
Julia Walltin 09 IKHP 8 11,14
Daga Johnson 09 IKHP 9 8,37
Ella Karlsson-09 HIK dns 0
F8(10o yngre)
60m Tid Vind
Heat 1 0,1
Freja Gustafsson 11 IKHP 10,89
Clara Bärbäck 10 IKHP 11,48
Svea Gadd -10 Habo 11,56
Felicia Walltin 11 IKHP 12,49
Hailey Laine-11 HIK 12,58
Andrea Fägersten-11 HIK 12,78
Eivor Orestig-12 Habo 13,72
Heat 2 -0,3
Lova Beijer-10 HIK 10,84
Ida Hellberg 10 IKHP 11,11
Hedvig Orestig-10 Habo 11,21
Vera Mannefred 10 IKHP 11,43
Wilma Bengtsson Damgren-10 Habo 11,74
Ida Alm 10 IKHP 11,8
Lovisa Andersson-10 HIK 12
Linnéa Johansson 11 IKHP 12,82
Heat 3 -0,6
Rebecka Johansson -10 Habo  10,92
Ruth Gustafsson, -10 Habo 11,56
Thea Lundström 11 IKHP 11,86
Stella Samuelsson-11 Habo 13,9
Shreya Kashyap 11 IKHP 13,97
Norah Rogö-13 Habo 14,29
Sofie Bengtsson Damgren-12 Habo 14,6
längd vind
Rebecka Johansson -10 Habo  1 304 1,2
Hedvig Orestig-10 Habo 2 291 1
Ida Hellberg 10 IKHP 3 284 0,1
Lova Beijer-10 HIK 4 284 1,7
Clara Bärbäck 10 IKHP 5 272 1
Freja Gustafsson 11 IKHP 6 271 0,7
Vera Mannefred 10 IKHP 7 269 1,1
Nicola von Knorring-10 HIK 8 264 0,2
Wilma Bengtsson Damgren-10 Habo 9 260 0,7
Ruth Gustafsson, -10 Habo 10 255 0
Svea Gadd -10 Habo 11 246 0,2
Felicia Walltin 11 IKHP 12 241 0,5
Ida Alm 10 IKHP 13 238 0,5
Thea Lundström 11 IKHP 14 232 1
Linnéa Johansson 11 IKHP 15 226 1,1
Lovisa Andersson-10 HIK 16 226 1,4
Shreya Kashyap 11 IKHP 17 201 0
Stella Samuelsson-11 Habo 18 185 1,3
Andrea Fägersten-11 HIK 19 181 0,7
Eivor Orestig-12 Habo 20 172 0,7
Sofie Bengtsson Damgren-12 Habo 21 149 0,6
Norah Rogö-13 Habo 22 0
Hailey Laine-11 HIK 23 0
boll
Lova Beijer-10 HIK 1 19,07
Wilma Bengtsson Damgren-10 Habo 2 16,76
Rebecka Johansson -10 Habo  3 15,11
Ida Hellberg 10 IKHP 4 14,59
Lovisa Andersson-10 HIK 5 12,36
Clara Bärbäck 10 IKHP 6 11,35
Freja Gustafsson 11 IKHP 7 11,08
Ruth Gustafsson, -10 Habo 8 10,96
Hedvig Orestig-10 Habo 9 10,5
Svea Gadd -10 Habo 10 10,48
Hailey Laine-11 HIK 11 9,3
Sofie Bengtsson Damgren-12 Habo 12 8,38
Vera Mannefred 10 IKHP 13 8,13
Nicola von Knorring-10 HIK 14 7,94
Thea Lundström 11 IKHP 15 7,62
Ida Alm 10 IKHP 16 6,92
Stella Samuelsson-11 Habo 17 6,89
Andrea Fägersten-11 HIK 18 6,82
Norah Rogö-13 Habo 19 6,48
Shreya Kashyap 11 IKHP 20 5,35
Felicia Walltin 11 IKHP 21 5,29
Eivor Orestig-12 Habo 22 5,13
Linnéa Johansson 11 IKHP 23 4,68
Sisuspelen
Theo Rogö gjorde som vanligt dvs presterade på topp! 
Han vann längden och sprang in som trea i åldersklassen äldre.
Hässleholm
Filip Aasa stötte 12,49 i kulan och kastade 36 i diskus.
Sandra Alvero vann stav på 385.
Nordiska Mästerskapen för veteraner
Linda Damgren vann K35 på 800m på 2,27,73.
Öresundsspelen
Filip Aasa 5:a I kula.och nytt pers i spjut. Över 40m.
Theo Rogö vann 60m,  600m och längd,  samt kom tvåa i kyla.
Sandra Alvero 6:a vid UEM
Med 390 blev Sandra 6:a I Ungern. 
VU-SPELEN
Filip Aasa var mest i elden av de våra. Han slog två pers på fyra grenar - spjut och kula. 
Sandra Alvero kom tvåa i stav med 397.
Felicia Norell hoppade 10.43 i tresteget och syster Elina sprang 200m och hoppade 444 i längden. 
Sandra åter över 4 m
Vid Laxaspelen segrade Sandra Alvero i damernas stav med 402.
Tilda Fischer kom fyra med 302.
Matilda vann i Bottnarydskastet
Med ett kast på 45 m sällan sig Matilda Elfgaard till de 20 som fick ta emot Bottnarydskastets 20 årsjubileumsmedalj.
Nationaldagskampen
Seger för Theo Rogö i P10 - två pers och ett nästan pers! Theo slog sitt eget klubbrekord i längden med en cm.
Div 2 damer match 1 i Habo
100 m Namn Poäng Tid Vind
Habo FIF 04 Tilda Fischer -02 1 13,90 0,6
Högby IF Evelina Dahlberg-95 4 13,61 0,6
Sävedalen AIK Emelie Mathiesen -02 3 13,63 0,6
Ljungby FIK Alva Sundström -02 5 13,24 0,6
Trollhättan FIK Elvira Tanderud-04 6 12,32 0,6
Kalmar SK Sofie Borséen -98 2 13,68 0,6
400 m Namn Poäng Tid
Habo FIF 04 Linda Damgren -79 2 1.06,68
Högby IF Mimmi Andersson-00 3 1.02,83
Sävedalen AIK Sonia Fors -02 4 1.01,88
Ljungby FIK Alea Gunnarsson -01 1 1.15,81
Trollhättan FIK Elin Axelsson -94 5 1.00,25
Kalmar SK Jonna Lindéen -96 6 0.58,22
800 m Namn Poäng Tid
Habo FIF 04 Linda Damgren -79 5 2.26,99
Högby IF Hanna Lundberg-03 3 2.32,00
Sävedalen AIK Alexandra Gullberg -01 4 2.29,56
Ljungby FIK Meja Stridsberg -01 2 2.53,58
Trollhättan FIK Elin Axelsson-94 6 2.23,68
Kalmar SK Tova Lindahl -02 1 3.04,47
5000 m Namn Poäng Tid
Habo FIF 04 Julia West -04 3 22.11,17
Högby IF Julia Samuelsson-99 6 19.21,76
Sävedalen AIK Felicia Niklasson -01 5 21.16,89
Ljungby FIK Kyra Gunnarsson -03 2 23.52,78 
Trollhättan FIK Indra Johansson -04 4 21.32,94
Kalmar SK Filippa Söderberg -03 1 24.51,34
4 x 100 m Namn Poäng Tid
Habo FIF 04 Habo FIF 04 1 55,11 Tilda Fischer, Linda Damgren, Tove Junvik, Alexandra Klasson
Högby IF Högby IF 3 51,18 Evelina Dahlberg, Nelly Össmar, Lovisa Karlsson, Hanna Lundberg
Sävedalen AIK Sävedalen AIK 6 48,64 Hanna Gille, Josefin Persson, Sonia Fors, Emelie Mathisson
Ljungby FIK Ljungby FIK 2 52,11 Ida Cedvik, Aléa Gunnarsson, Elice Gunnarsson, Alva Sundström
Trollhättan FIK Trollhättan FIK 5 48,85 Elvira Tanderud, Ella Feldthusen, Elin Axelsson, Agnes Johansson
Kalmar SK Kalmar SK 4 51,08 Emilia Muhr, Nadja Lennartsson, Jonna Lindéen, Sofie Borssén
100 mh Namn Poäng Tid Vind
Habo FIF 04 Tilda Fischer -02 3 17,50 1,7
Högby IF Lovisa Karlsson-00 6 14,61 1,7
Sävedalen AIK Sonia Fors -02 2 17,95 1,7
Ljungby FIK Ida Cedvik -04 1 20,68 1,7
Trollhättan FIK Agnes Johansson-95 4 16,50 1,7
Kalmar SK Elin Lindeblad -95 5 14,77 1,7
Längd Namn Poäng Bästa res Vind Omg 1 Vind 1 Omg 2 Vind 2 Omg 3 Vind 3 Omg 4 Vind 4 Omg 5 Vind 5 Omg 6 Vind 6
Habo FIF 04 Felicia Norell -02 1 4,67 -1,4 - 4,67 -1,4 - - - -
Högby IF Lovisa Karlsson-00 6 5,89 1,5 - - - 5,75 1,9 5,63 -0,2 5,89 1,5
Sävedalen AIK Hanna Gille -96 3 5,22 0,0 - - 5,22 0,0 3,48 0,0 - -
Ljungby FIK Ida Cedvik-04 2 4,80 -0,6 4,51 0,0 4,80 -0,6 4,75 -0,9 3,19 1,7 - -
Trollhättan FIK Elvira Tanderud-04 4 5,33 2,0 - 5,28 0,8 5,22 -0,5 5,14 -1,5 5,30 0,3 5,33 2,0
Kalmar SK Jonna Lindéen -96 5 5,87 -0,8 5,71 -0,4 - 5,87 -0,8 5,84 0,0 - -
Tresteg Namn Poäng Bästa res Vind Omg 1 Vind 1 Omg 2 Vind 2 Omg 3 Vind 3 Omg 4 Vind 4 Omg 5 Vind 5 Omg 6 Vind 6
Habo FIF 04 Tove Junvik -02 2 9,56 0,0 9,56 0,0 9,24 0,0 9,40 0,0 9,24 0,7 9,30 -1,1 9,12 -2,1
Högby IF Nelly Össmar-03 1 9,25 0,0 8,69 1,2 9,14 0,0 8,78 0,0 8,83 -0,4 9,25 0,0 9,22 -1,7
Sävedalen AIK Hanna Gille -96 6 11,51 0,0 -   11,51 0,0 11,49 0,4 -   -   -  
Ljungby FIK Alea Gunnarsson -01 3 9,94 -1,0 9,65 1,3 9,76 0,0 -   9,94 -1,0 9,58 0,0 9,56 0,4
Trollhättan FIK Agnes Johansson-95 4 11,76 0,0 10,52 -0,6 10,61 0,0 10,76 0,0 -   -   -  
Kalmar SK Elin Lindeblad -95 5 11,22 0,5 11,18 0,3 11,22 0,5 -   -   -   10,99 0,0
Höjd Namn Poäng Bästa res 1,00 1,10 1,20 1,30 1,35 1,40 1,45 1,50 1,55 1,60
Habo FIF 04 Alexandra Klaesson -01 5 155             0 0 0 xxx
Högby IF Selma Lundin-02 4 155           0 x0 0 xx0 xxx
Sävedalen AIK Maria Runneberger -99 6 160           0 x0 0 0 xx0
Ljungby FIK Linn Johansson -04 1 135 0 0 0 0 0          
Trollhättan FIK Ebba Engdahl-02 2 140       0 0 x0 xx-      
Kalmar SK Tova Lindahl -02 3 150         0 0 0 0 xxx  
Stav Namn Poäng Bästa res 1,63 1,73 1,83 1,93 2,03 2,13 2,23 2,33 2,43 2,53 2,63 2,73 3,53
Habo FIF 04 Sandra Alvero -01 6 4,06                         0
Högby IF Hanna Lundberg-03 2 2,23         xx0 0 0 xxx          
Sävedalen AIK Elin Hellquist -01 5 2,63               0 x0 - 0 xxx  
Ljungby FIK Linn Johansson -04 3 2,33     0 0 0 0 x0 xx0 xxx        
Trollhättan FIK Ebba Engdahl-02 1 1,63 0 xxx                      
Kalmar SK Nova Brideau -02 4 2,33           0 - x0 xxx        
3,75 3,95 4,00 4,06 4,11
Kula Namn Poäng Bästa res Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 6 Sandra x0 0 0       x0       x--
Habo FIF 04 Matilda Elfgaard -92 6 12,09 11,36 12,09 11,72 11,76 - 11,87 Alvero          
Högby IF Anna Lundin -68 1 6,54 5,93 6,54 5,98 - - - forts.          
Sävedalen AIK Molly Broback -01 3 10,15 9,53 9,95 10,15 9,87 10,10 10,13          
Ljungby FIK Alva Sundström -02 2 10,07 10,05 9,70 9,51 9,56 - 10,07          
Trollhättan FIK Marielle Bengtsson-93 5 11,05 10,74 - 10,36 10,80 11,05 11,04          
Kalmar SK Nova Brideau -02 4 10,31 10,12 - 10,31 10,14 10,09 -
Diskus Namn Poäng Bästa res Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 6
Habo FIF 04 Sandra Alvero -01 3 29,67 25,42 - 24,55 - 29,67 -
Högby IF Katarina Nilsson -56 1 17,99 17,58 16,55 17,19 - 17,99 -
Sävedalen AIK Molly Broback -01 6 35,52 34,18 - 35,52 35,30 34,82 35,44
Ljungby FIK Gabriella Jansson -00 2 28,68 - 28,68 - - - -
Trollhättan FIK Marielle Bengtsson-93 5 35,45 29,12 33,43 35,45 - - 35,42
Kalmar SK Nadja Lennartsson -01 4 31,21 28,82 - - 31,21 30,31 28,29
                   
Slägga Namn Poäng Bästa res Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 6
Habo FIF 04 Matilda Elfgaard -92 4 33,71 32,20 33,71 - - 33,47 -
Högby IF Selma Lundin -02 1 23,39 21,97 21,69 22,40 23,24 23,39 23,18
Sävedalen AIK Matilda Ekenberg -00 6 42,49 41,36 41,10 39,20 39,52 39,66 42,49
Ljungby FIK Meja Stridsberg -01 5 36,64 35,26 - 36,64 - - -
Trollhättan FIK Lovisa Hörnström-03 3 31,09 27,87 28,28 28,12 31,09 29,71 27,76
Kalmar SK Emilia Muhr -97 2 29,14 27,93 - 27,94 29,14 28,60 27,99
                   
Spjut Namn Poäng Bästa res Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 6
Habo FIF 04 Katarina Ott -02 4 28,80 27,91 27,39 28,80 28,61 27,09 -
Högby IF Nelly Össmar -03 1 19,43 17,27 - 19,43 17,40 14,06 17,61
Sävedalen AIK Josefin Persson -98 3 26,68 24,56 26,68 - 22,99 - 25,24
Ljungby FIK Gabriella Jansson -00 6 38,57 35,75 37,57 35,47 35,59 38,34 38,57
Trollhättan FIK Lovisa Hörnström-03 2 20,56 19,55 20,53 20,56 17,74 - -
Kalmar SK Nadja Lennartsson -01 5 33,67 32,46 32,87 33,12 27,50 33,67 29,23
DM i Värnamo
Följ länken:
http://www.warnamosk.se/globalassets/warnamo-sk---friidrott/2018/tavlingar-2018/utomhus-dm/180602-03-resultat-stora-dm-jdm-udm.pdf 
Sandra i Linköping
Seger och nytt pers av Sandra. Nu hoppade hon hela 391 i staven och börjar närma sig dröm-4:an.
LagUDM match 1
Tre 11-årslag och ett F13 och ett P13 och alla gjorde fantastiskt väl ifrån sig. Allra mest överraskande var väl att två år för unge Alexander Gadd gick in i 13-årslag och vann 60m! Imponerande! 
TOTALPOÄNG 
P/F11 
1 IK Hakarpspojkarna 78 
2 Wärnamo SK 66 
3 Habo Friidrott-04 1 64 
4 Hovslätts IK 1 63 
5 Habo Friidrott-04 2 56 
6 Eksjö Södra IK 48 
7 Lekeryd-Svarttorp SK 45 
8 Hovslätts IK 2 37,5 
9 IK Sisu 1 31 
10 Habo Friidrott-04 3 26,5 
11 IK Sisu 2 13 
TOTALPOÄNG
 P13 
1 Eksjö Södra IK 32 
2 Hovslätts IK 27 
3 Wärnamo SK 26 
4 Habo Friidrott-04 17 
5 IK Hakarpspojkarna 16 
TOTALPOÄNG 
F13 
1 IK Hakarpspojkarna 40 
2 IK Sisu 36 
3 Hovslätts IK 35 
4 Habo Friidrott-04 27 
5 Wärnamo SK 15 
6 Eksjö Södra IK 13
Marknadsspelen
Sandra säsongspremireade med 360 vid Marknadsspelen i Skruv. 
B-tex-cup
Få haboiter,  men duktiga i Villstad i helgen. Filippa Ståhl var framgångsrikast genom segern i spjutet och andraplats på 800m. Tyra Qvänstedtkom tvåa i kulan och Agnes Aldeborg gjorde fint ifrån sig på 80 och 300m. 
Junespelen
Se resultaten via http://friidrottsstatistik.se/180505.htm
LM
Fina framgångar vid Länsmästerskapen för 10-11-åringar för haboiterna. Theodor Rogö tog storslam och i F10-klassen kryllade det av framskjutna placeringar för våra flickor.
I F11 vann Ellen Esbjörner höjden - det ni!
F11 Häck 60m 68,6 cm 
Heat: 1 1 Ellen Esbjörner 07 Habo Friidrott 04 13.24 3 2 Tuva Sköld 07 Habo Friidrott 04 14.88 5 3 Lilly Jägenstedt 07 IK Hakarpspojkarna 15.28 6 
Heat: 2 1 Märta Wernersson 07 IK Hakarpspojkarna 11.98 1 2 Ida Ståhlgren 07 Hovslätts IK 12.15 2 3 Wilma Blom 07 IK Hakarpspojkarna 13.34 4 
F11 Höjd 
1 Ellen Esbjörner 07 Habo Friidrott 04 117 2 Ida Ståhlgren 07 Hovslätts IK 111 3 Klara Lundqvist 07 Hovslätts IK 101 4 Esther Uppenberg 07 Hovslätts IK 101 5 Freja Pettersson 07 Bottnaryds IF 101 6 Nora Pettersson 07 Bottnaryds IF 101 7 Ida Björnell 07 Lekeryd-Svarttorp SK 96 
F11 Längd zon 
1 Ida Ståhlgren 07 Hovslätts IK 3,67 2 Märta Wernersson 07 IK Hakarpspojkarna 3,53 3 Esther Uppenberg 07 Hovslätts IK 3,33 4 Maja Göransson 07 Tranås AIF 3,23 5 Tuva Sköld 07 Habo Friidrott 04 3,20
F11 Kula 2 ,0 kg 
1 Maja Göransson 07 Tranås AIF 6,68 2 Tuva Gustafsson 07 Tranås AIF 6,15 3 Ellen Esbjörner 07 Habo Friidrott 04 6,12 4 Ida Ståhlgren 07 Hovslätts IK 5,59 5 Freja Pettersson 07 Bottnaryds IF 5,30 6 Esther Uppenberg 07 Hovslätts IK 5,20 7 Nora Pettersson 07 Bottnaryds IF 4,60 8 Klara Lundqvist 07 Hovslätts IK 4,29 9 Tuva Sköld 07 Habo Friidrott 04 4,10

FINAL 1 Theodor Rogö 08 Habo Friidrott 04 9.34 2 Hugo Jansson 08 Lekeryd-Svarttorp SK 9.46 3 Theo Pantzar 08 Lekeryd-Svarttorp SK 9.70 4 Filip Syd 08 Hovslätts IK 9.93 
P10 Höjd 1 Theodor Rogö 08 Habo Friidrott 04 126 2 Filip Syd 08 Hovslätts IK 111 P10 Längd zon 1 Theodor Rogö 08 Habo Friidrott 04 4,24 2 Theo Pantzar 08 Lekeryd-Svarttorp SK 3,73 3 Filip Syd 08 Hovslätts IK 3,70 4 Hugo Jansson 08 Lekeryd-Svarttorp SK 3,67 5 Fabian Hellqvist 08 Tranås AIF 3,37 6 Ville Gunnarsson 08 Lekeryd-Svarttorp SK 3,09 7 Aaron Löfstrand 08 Lekeryd-Svarttorp SK 3,03 
P10 Kula 2,0 kg 1 Theodor Rogö 08 Habo Friidrott 04 7,43 2 Filip Syd 08 Hovslätts IK 6,59 3 Theo Pantzar 08 Lekeryd-Svarttorp SK 6,27 4 Emil Mennborg 08 IK Hakarpspojkarna 6,03 5 Hugo Jansson 08 Lekeryd-Svarttorp SK 5,87 6 Fabian Hellqvist 08 Tranås AIF 5,80

F10 60m 
Försöksheat: 1 1 Ida Gustafsson 08 IK Hakarpspojkarna 10.05 q 2 Ruth Alexandersson 08 IK Hakarpspojkarna 10.87 3 Matilda Johansson 08 Habo Friidrott 04 10.94 4 Lydia Benkert 09 Wärnamo SK 12.01 - Alice Ullerteg 08 IK Hakarpspojkarna ej start 
Försöksheat: 2 1 Astrid Dittschlag 08 Habo Friidrott 04 10.06 q 2 Tindra Westlund Stenberg 08 Habo Friidrott 04 10.23 q 3 Evenilla Berglund 08 Tranås AIF 10.81 4 Edith Gustafsson 08 Habo Friidrott 04 10.86 
Försöksheat: 3 1 Tuva Wahlström 08 Habo Friidrott 04 10.33 q 2 Estelle Davis 08 IK Hakarpspojkarna 10.34 3 Disa Öberg 08 Hovslätts IK 11.20 
FINAL 1 Ida Gustafsson 08 IK Hakarpspojkarna 9.95 2 Tindra Westlund Stenberg 08 Habo Friidrott 04 10.29 3 Tuva Wahlström 08 Habo Friidrott 04 10.54 4 Astrid Dittschlag 08 Habo Friidrott 04 10.61
F10 Höjd 
1 Ruth Alexandersson 08 IK Hakarpspojkarna 118 2 Tindra Westlund Stenberg 08 Habo Friidrott 04 112 3 Astrid Dittschlag 08 Habo Friidrott 04 109 4 Matilda Johansson 08 Habo Friidrott 04 106 5 Disa Öberg 08 Hovslätts IK 91 6 Edith Gustafsson 08 Habo Friidrott 04 86 7 Lydia Benkert 09 Wärnamo SK 86 
F10 Längd zon 1 Ida Gustafsson 08 IK Hakarpspojkarna 3,43 2 Tindra Westlund Stenberg 08 Habo Friidrott 04 3,34 3 Astrid Dittschlag 08 Habo Friidrott 04 3,33 4 Edith Gustafsson 08 Habo Friidrott 04 3,30 5 Estelle Davis 08 IK Hakarpspojkarna 3,19 6 Evenilla Berglund 08 Tranås AIF 3,14 7 Ruth Alexandersson 08 IK Hakarpspojkarna 3,05 8 Tuva Wahlström 08 Habo Friidrott 04 2,88 9 Matilda Johansson 08 Habo Friidrott 04 2,84 10 Disa Öberg 08 Hovslätts IK 2,84 11 Lydia Benkert 09 Wärnamo SK 2,28 
F10 Kula 2,0 kg 1 Ida Gustafsson 08 IK Hakarpspojkarna 6,38 2 Matilda Johansson 08 Habo Friidrott 04 5,02 3 Disa Öberg 08 Hovslätts IK 4,63 4 Tindra Westlund Stenberg 08 Habo Friidrott 04 4,49 5 Evenilla Berglund 08 Tranås AIF 4,29 6 Tuva Wahlström 08 Habo Friidrott 04 4,27 7 Astrid Dittschlag 08 Habo Friidrott 04 4,22 8 Estelle Davis 08 IK Hakarpspojkarna 3,96 9 Edith Gustafsson 08 Habo Friidrott 04 3,63
Brons till Tilda vid USM i Växjö.
Tilda kom trea i stavhoppet för F16 efter att ha tagit 323 i första. 
Jacob Seitl blev 5:a I p16 längd med nya perset 619.
Han tog sig inte vidare i 60m häck. 
Filip Aasa blev 6:a I P15 Höjd med 160.
Felicia Norell tog sig till final i tresteget för F16 med sina 10.68. Hon hoppade betydligt längre i sitt första övertrampshopp.
Jacob Seitl gick inte vidare till final på 400m och Filip Aasa blev 15:e med 12,07 i kula.

Söndagen började med en fin 9:nde plats för Ansgar Stephan i tresteget för P16. Resultatet blev 10,97 - inte alls långt ifrån perset. Filip Aasa blev 7:a i viktkastningen med nytt pers - strax under 14m. 
Felicia var 2 mm från final i längden. Hennes första övertrampshopp var över 530, men 2 mm på fel sida av plastelinan gav kryss i protokollet. Bästa hoppet blev sedan 492 och det räckte inte.
JSM i Uppsala
Anton Bertilsson tog guld på 60mh med tiden 8,18 i P19 och sprang även 60m.
Sandra Alvero knep ett brons i stav i F17 med fina 375
MAIK-spelen
Felicia vann tresteget med 10.52 och kom fyra i längden med 495.
Elina gick till B-final på 60m.
Hammarbyspelen
Sandra tävlade på Hammarbyspelen i Sätra i helgen och hoppade 3,74 vilket är hennes näst bästa resultat. Bra försök även på 3,84.  Nu väntar ISM i Gävle och IUSM i Uppsala de närmaste helgerna. 
InneDM i Växjö
Haboiterna lyckades väl i IDM! Bäst lyckades Anton Bertilsson, som vann P19 60mh och kom 2:a på 200m för män.

Tilda Fischer segrade i F17 stav.

Filip Aasa vann kulan på nytt pers 12,19 i P15 och kom 2:a i höjden - men passade samtidigt på att vinna kastmångkampen i Tipshallen, med segrar i såväl kula, som diskus och andraplats i spjutet. Nya pers i alla grenar med andra ord.


Jacob Seitl hoppade längd och sprang 60mh i P17 - 3:a i båda.

Ansgar Stephan hoppade tresteg i P17 och kom 3:a.

Ida Nilsson kom 3:a på 200m för F14 och 8:a i längd.

Elina Norell var flitigt i elden i F12 - 60m, 200m, längd, höjd och kula. Platserna var mellan 6 och 11:a.


Pallasspelen
Filip Aasa vann höjden på fina perset 163 i P15 och slog även pers i kulan med 11,96 och kom 2:a.
Nytt klubbrekord och Sverigeårsbästa i Quality games i Växjö

2018-01-20 19:02

Under söndagen:

Sandra Alvero och Tilda Fischer är i full gång i staven. Tilda rev just ut sig på 326. Men Sandra ser stark ut och klarade 366 i tredje, men måste klara pers för att vinna! Hon är pressad av Maria Lindholm, Linköping som klarade 366 i sitt andra. OCH VISST BLEV DET PERS!!! 377 med mycket luft - och vinst! AV bara farten även över 383 och Sverigeårsbästa. Hoppningen för Sandra fortsätter! Ribban nu på 390. Det blev dock lite för högt idag.

Tidigare på dagen hoppade Jacob Seitl återigen bra i längden och kom 8:a.

Under lördagen:

Systrarna Norell, Filip Aasa och Ansgar Stephen var först ut från Habo. Ansgar var återigen över 11 meter i tresteget, Felicia över 5m i längden (9:a) och Elina 7:a i längd i F12 och vidare till B-final på 60m. Filip gjorde nytt inomhuspers i kulan och kom 4:a.

Roligt att se websändningarna från Växjö. Bra kvalitet!
Gamla haboiter gjorde också väl ifrån sig under helgen: Jojje och Rasmus fick mycket bildtid!
KM 12 och uppåt
Alltför få deltagande haboiter gav en fjärdeplats bland kretsens klubbar. T o m slagna av Lekeryd - vilket inte har hänt tidigare! De haboiter som var med gjorde dock riktigt fint ifrån sig;
Sandra Alvero vann kulan för F17, Felicia Norell vann längden, Filip Aasa segrade i höjd och kula i P15, Jacob Seitl vann häcken och Thyra Qvänstedt vann kula i F13. Övriga som gjorde fina resultat var Ansgar Stephan, Ida Nilsson och Elina Norell.
Resultat finns på Kretsens hemsida (Gå vägen genom Länkar)
VDM gav 2 silver för Habo
Fredrik Skillmark stötte 9,66 och blev tvåa i sin klass.
Lasse Elfgaard stötte 111,79 och tof också han silver. Även Claes Aasa stötte kula .
I den avslutande grenen stående längd deltog såväl Fredrik som Dan Dahlberg.
Anton Bertilsson sprang på 8,34 på 60mh i Örebro
 
 
Sponsorer