Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Habo Friidrott 04

Män och Kvinnor

          Män                                                                           

100m  10.95 (19) Emil Thölix Linköping                      12.23 (19) Ida Nilsson Hovslätts IK 

200m 22,22(14)Sakaria Hussein Falkenberg              25,71(09)Olivia Danell IKHP

400m 49,04 (14)Sakaria Hussien Falkenberg             55,20(07) Ulrika Johansson IFKVäxjö

800m  1.57,91 (17) Omar Nuur IFK Växjö                    2.16,35 (17) Nadja Rugland Kalmar

1.500m 4.08,05(17) Omar Mohamed Ismael Högby  4.54,75 (17) Amanda Ekblad Oskarshamn

3.000m  9.10.36 (16) Omar Mohammed Ismael Högby 12,35,71 (16) Stina Pettersson IKHP

5.000m 14,55,01 (18) Victor Helander Eksjö Södra   18:17,5(13)Maria Sandström MAI

100mhäck                                                                         14,61 (18) Lovisa Karlsson Högby IF

110mhäck 15,26(09)Nicklas Wiberg FIK Kal

400mhäck 53,78 (17) Anton Bertilsson Habo             63,59(09)Rebecca Moyo IKHP

3000mh 10,01,11 (17) Victor Helander Eksjö Södra   13,47,68  (17) Stina Esbjörner   

Längd 7.36 (10) Adam Johansson IKHP                      5.91(11)Elin Larsson Falkenberg

Tresteg 15,90(13)Mathias Ström ÖIS                           12.35 (16) Amanda Hjalmarsson Hovslätt

Höjd 2.10 (19) Simon Wiklund IK Wilske                        1.80(16) Matilda Nilsson IKHP

Stav 4.60(10)Simon Assarsson IK Sisu                       406 (18) Sandra Alvero 

Kula 12.56(10)Pontus Bjärkvik HIK                              15,75 (18) Frida Åkerström Huddinge AIS

Diskus 45.32(15) Gustav Liberg Ullevi FK                   48,65(14)Fanny Roos Ljungby

Spjut 81.40(08) Jonas Lohse Mölndahl                      50.71(07)Annika Pettersson GefleIF

Slägga 58,09 (18) Tobias Hagström Hälle IF              56,74 (19) Cecilia Larsson IFK Växjö

Mångkamp

Stafett

4x100 MAI 42,03 (13)                                                    Sävedalen AIK (18) 48,64

1.000m 2.02,30(09 FIK Kalmarsund                           2.21,55(09) Tranås AIF

P19 och F19

100 m  11,14(09)Mikael Storm Eksjö Sö             12,32 (18) Elvira Tanderud Trollhättans FIK

200m   22,56(09)Mikael Storm Eksjö Sö             25,71(09)Olivia Danell IKHP

400m   51,49 (13) Kalle Berglund UF Contact    58,01(08)Rebecca Moyo IKHP

800m  1.57,91 (17) Omar Nuur IFK Växjö          2.16,18 (17) Nadja Rugland Kalmar

1.500m 4.08,05(17) Omar Mohamed Ismael Högby  4.54,75 (17) Amanda Ekblad Oskarshamn

3.000m 9.10,36 (16) Omar Mohamed Ismael Högby

5.000m 16.48,79(09)Philip Lund Eksjö Sö          19.42,53(09)Amelie Andersson Villstad

100mhäck                                                                14,61 (18) Lovisa Karlsson Högby IF

110mhäck  15,34 (17)Anton Bertilsson Habo

400mhäck  53,78 (17)Anton Bertilsson Habo     63,59(09)Rebecca Moyo IKHP

3000mh                                                            13,47,68  (17) Stina Esbjörner -05 

Längd 7.36(10)Adam Johansson IKHP                5.91(11)Elin Larsson Falkenberg

Tresteg 13.76(11)Jannick Bagge Hvidovre          12.35 (16) Amanda Hjalmarsson Hovslätt

Höjd 2.00(12)Jesper Borg Lerum                     1.65(09)Tova Österberg FIK Kalmar

Stav 4.60(10)Simon Assarsson IK Sisu              406 (18) Sandra Alvero -01

Kula  14,59(17) Alexander Sjögren Kalmar             14,30 (17) Axelina Johansson Hovslätt

Diskus  52,79 (17) Alexander Sjögren Kalmar         48,65(14)Fanny Roos Ljungby

Spjut  65.89(119)Sebastian Thörngren Bore       47.50(10)Emelie Larsson Ullevi

Slägga  51,52 (17) Alexander Sjögren Kalmar        47,78 (17) Ida Olsson IF Hagen

Mångkamp

Stafett 4x100m                                                50,81(14) Falkenbergs IK

1.000m 2.06,12(09) Tranås AIF                         2.21,55(09) Tranås AIF

P17 och F17

100 m 11,31(09) Simon Ekström HIK                     12,32 (18) Elvira Tanderud Trollhättans FIK

200m  23,41(09)Simon Ekström HIK                    25,71(09)Olivia Danell IKHP

400m  51,49 (13) Kalle Berglund UF Contact        58,01(08)Rebecca Moyo IKHP

800m  1.57,91 (17) Omar Nuur IFK Växjö          2.16,18 (17) Nadja Rugland Kalmar

1.500m 4.53,28(09) Tommy Pap Tranås AIF      5.03,40(08)Josefine Malmborg

3.000m 9.10,36 (16) Omar Mohamed Ismael Högby

5.000m 16.48,79(09)Philip Lund Eksjö Sö          19.42,53(09)Amelie Andersson Villstad

80m häck

100mhäck                                                           14,13(14) Julia Segerroth IK HP

110mhäck 15,80(15) Anton Bertilsson

300mhäck  40.93(15) Anton Bertilsson

400mhäck 56,42 (16) Anton Bertilsson             63,63(09)Jessica Bloodworth TAIF

Längd   6.02(10)Albert Karlsson Eksjö Södra      5.91(11)Elin Larsson Falkenberg

Tresteg 13.76(11)Jannick Bagge Hvidovre          11.42(09) Erika Axelsson-Lusth

Höjd     1.92(11) Jonas Nilsson*                         1.65(09)Tova Österberg FIK Kalmar

Stav    4.29(08)Simon Assarsson IK Sisu           406 (18) Sandra Alvero -01

Kula    15.58(16) Emil Nilsson                            16.31 (17) Axelina Johansson Hovslätts IK

Diskus 44.43(14) Jonathan Amneskog Klippans FK 43.01(11)Fanny Roos Ljungby

Spjut   (700g) 64.60(11) Axel Lönegren Upsala              (600g) 44.52(09) Matilda Elfgaard

Slägga 62,99 (19) Hampus Wallin Hovslätts IK   55,75 (16) Ida Olsson IF Hagen

Mångkamp 5.124p(09) Carl Lychou                     3.911p (06) Malin Andersson

Stafett                                                                   50,81(14) Falkenbergs IK

1.000m 2.27,13(09) Habo FIF-04                          2.21,55(09) Tranås AIF

*1.92(15) Simon Wiklund IK Wilske

P15 och F15

80m       9,54 (19) Jonathan Lindh IKHP     10.83 (17) Laura Iversen IFK Växjö

100 m   11,95(09) Oskar Almgren                           12,93(08) Ellen Wikström IKHP

200m    23,82 (14) Emil Nilsson                               27,18(14) Alma Kilpeläinen Ljungby FIK

300m    38,01 (17) Edvin Månsson IFK Växjö     43,65 (17) Tilda Fischer Habo

400m                                                                         58,73(14) Klara Magnusson IF Hagen

800m   2,18.15 (17) Oskar Karlsson SK Graal      2.22,81(17) Alma Freij IK Sisu

1.500m 5.17,47(09) Jimmie Johansson                      5.03,40 (08) Josefine Malmborg

2000m 8.56,67(15) Lucas Schmit IK Sisu                 7.53,51(15) Lisa Wilhelmsson IFK Växjö

3000m                                                                          

5.000m 16.48,79(09)Philip Lund Eksjö Sö                20,58,81(98) Josefine Malmborg

80m häck 11,21 (14) Anton Bertilsson                      13,0m (03) Sofia Nilsson, 13.10 (17) Tilde Bengtsson IFK Växjö

100mhäck 15.49 Jonatan Hirsh (13)                           15,78(09)Nikki Berglund FIK Kalmarsund

110mhäck 20,3m (96) Oskar Berglund

300mh 40,92 (14) Anton Bertilsson                              49,75 (17) Tilde Bengtsson IFK Växjö

1500mh   5,12,24 (17) Olof Hedin Eksjö Södra

Längd       5.85(09) Karl Persson WSK                          5.24(08) Erika Axelsson-Lusth

Tresteg    11.36 (17) Daniel Kleist Eksjö Södra          11,32 (17) Tilde Gudmundsson IFK Växjö

Höjd         1.80(16) Otto Nilsson IK Sisu                          1.65(09)Tova Österberg FIK Kalmar

Stav         4.18 (96) Andreas Wulff                                3.25 (16) Sandra Alvero

Kula        16,25 Jonathan Amneskog (13) Klippans FK 14.52(10)Fanny Roos Ljungby FIK

Diskus     52,75 Jonathan Amneskog (13)Klippans FK    42.90(07) Hanna Bjärkvik HovslättsIK

Spjut       59.96(11)Isak Oskarsson Stensjön                (400g) 42.97(10) Fanny Roos Ljungby FIK
                                                                                      (500g) 41.46 (15) Rebecca Nishiura Wärnamo IK

Slägga    61,99 (17) Andreas Henriksson IFK Lund    38,88 (17) Tilde Jönsson Linköping

Mångkamp 3.766p(09) Rasmus Elfgaard                    3.908p(08) Erika Axelsson-Lusth

Stafett 4x80m 40,69 IK Sisu (15)                               42,13 IFK Växjö (15)

1.000m

*) (10) Robert Spjern

P14 och F14

60m    8,5 (99) Jacob Persson                              8,5 (99) Carolina Johansson

80m  10,02 (18) Jonathan Lindh IKHP   10,53 (17) Thea Hammarström Villstad

100m  12,01(09) Oscar Almgren                        13,08(11) Lisa Aronsson Hovslätt

200m  25.92 (16) Jacob Seitl                             28,35(14)Selena Becanovic IFK Halmstad

300m 42,64 (17) Rasmus Eriksson IK Sisu   43,54 (17) Thea Hammarström Villstad

400m                                                                    58,73(14)Klara Magnusson IF Hagen

600m 1.45,99(11)Sackarias Wohlin Stens          1.47,0m(08) Josefine Malmborg

800m 2.24,0m(05) Sebastian Arvidsson              2.23,99(09) Ida Ignell Villstad

1.500m                                                                  5.56,26 (16)  Johanna Bulow Hovslätt

80mhäck  14,92 (17) Robin Richardsson IFK Växjö     13,12 (18) Nora Jolbäck Linköpins IS

100m h 15,57 (13) Anton Bertilsson

300mh                                                           50,08 (17) Siri Elofsson IFK Växjö

Längd    5.85(09) Karl Persson WSK         5.17(10)Agnes Lundin HIK

Tresteg  11.25(11)Alexander Dahlqvist     10.67(07) Erika Axelsson-Lusth

Höjd      1.74Simon Wiklund (13)IK Wilske      1.61(09) Elin Öberg

Stav ´   3.30(09) Anton Evertsson              3.03(15)Sandra Alvero

Kula  13.99(12)Jonathan Amneskog Klippan 11.81(14) Axelina Johansson HIK

Diskus  49,39 12)Jonathan Amneskog Klippan 38,72 (13) Ida Olsson IF Hagen

Spjut    54,30 12)Jonathan Amneskog Klippan (400) 39,88 (12) Sofia Troell Klippan
                                                                        (500g) 35,34 (14) Rebecca Nishiura Wärnamo IK

Slägga 37,88 (12) Gustav Brolin                   34,51 (17) Ebba Hultqvist Eksjö Södra

Boll

Mångk 3.665p(08) Jonas Nilsson          3.722p(07) Erika Axelsson-Lusth

P13 och F13

60m        8,25 (17) Jonathan Lindh IKHP              8,21 (19) Elsa Olausson IK Wilske 

80m       10,44(12)John Liljegren IF Hagen    10,69(10)Lisa Aronsson HIK

100m     12,25(08)Axel Lönegren UppsalaIK 14,75(11)Wilma Johansson WSK

200m    26,73(17) Gustav Brasch Wärnamo   26,88(10)Lisa Aronsson HIK

400m

600m     1.40,12 (12)John Liljegren IF Hagen 1:45.84 (13)Klara Magnusson IF Hagen 

800m      2.53,0m (96) Jonas Svensson         2.37,03(09)Sara Cannmo HIK

1.500m  4.49,75(11)Sackarias Wohlin Stensjön 5.17,44(15) Hilda Holmqvist IKHP

60mhäck 10,10(15)Olof Hedin Eksjö Södra IK   10.13(15)Alma Ericsson Ljungby

200mhäck 27.21(15)Edvin Månsson IFK Växjö    32.01 (17) Elin Joabsson IFK Växjö

100m h   18,29(08) Rasmus Elfgaaard

1500mh 6,30,81 (17) Theodor Rogö

Längd     5.26 (17) Jonathan Lindh IKHP      5.36(11)Ida Nilsson Hovslätt

Tresteg  10.43(15)Emil Carlsson IFK Växjö*   10.89(11)Ida Nilsson Hovslätt

Höjd      1.63 (12) Simon och Julius (19) Wiklund IK Wilske  1.56(08) Elin Öberg

Stav      2.40(08) Anton Evertsson            2.70(09)Amanda Gabrielsson WSK

Kula     14.43(11)Jonathan Amneskog Klippan 13,58 (12) Ida Olsson IF Hagen

Diskus 49.86(11)Jonathan Amneskog Klippan 35,29 (12) Ida Olsson IF Hagen

Spjut  50.16(11)Jonathan Amneskog Klippan 35.45(15) Tilda Bergström IFK Sunne

Slägga Simon Bjärnlöf Segerlind (13) Eksjö Södra IK 31,63     Axelina Johansson (13) HIK 39,44

Boll      52.81(09) Micael Kirjonen             28.88(09) Alicia Glos

Mångk 4.012p(07) Albin Andersson          4.325p(08) Elin Öberg

Stafett 5x60m 43.03(15) Habo                 41.64(15) Ljungby FIK

*10.43(15) Adam Sobczyk Hovslätts IK

P12 och F12

60m      8,44 (18) Andrei Popa (18) Mariestads AIF   8,54 (18) Elsa Olausson IK Wilske

80m      10,7m (12) David Engvall  IKHP       11,05(11)Emma Skotte Norrköping

100m

200m    28,1m(10)Hampus Lindman Stensjön    27,70(11) Connie Grefjord Hovslätt

600m    1.50,02 (19) Erik Sethson IK Sisu       1.46,08 (19) Irma Westh Habo

800m    2.53,0m (96) Jonas Svensson              2:42,85Molly Johansson Falkenberg (14)

1.500m 5.15,47(10)Sackarias Wohlin Stensjön 5.35,9m(10)Ida Nilsson HIK

60mhäck 10,15(15)Svante Leijon IFK Växjö 10,42 (17) Linnea Hermansson Högby

80mhäck

200mh                                                           32,62 (17) Emma Sandin IKHP

1500mh 6,30,81 (17) Theodor Rogö

Längd   4.97(09) Robin Ericsson                 4.90(11)Alma Kilpiläinen Ljungby

Tresteg 9.52(11)Jonas Renz Norrköping      9.98(13)Sandra Alvero Enberg

Höjd      154 (18) Andrei Popa (18) Mariestads AIF  1.50 (15) Tova Gisslén IK Wilske

Stav     2.20(09) Robin Ericsson                 2.20(13) Sandra Alvero-Enberg

Kula    11.04(10)Jonathan Amneskog Klippan 11.68(10)Ester Zientera Ljungby

Diskus 37.05(10)Victor Krieg Stensjön       27,45 (13) Sandra Alvero-Enberg

Spjut   41.23(08)Esa Hiltunen Ullevi IK        32.66(08)Julia Eriksson Ljungby

Slägga 26,51 (17) Albin Hultqvist Eksjö Södra    28,37 (17) Linnea Hermansson Högby

Mångkamp 3.011p(06) Andreas Rydell      3.409p(06) Elin Wiklund

Boll     47.85(08) Micael Kirjonen              32.08(08) Nellie Bengtsson

                                                                                                                                   **) 11,7m(06) Elin Wiklund

P11 och F11

60m      8,70 (19) Cameron Gibbs IKHP                                      8,77 (09) Ida Nilsson HIK

             8.80 (15) Jonatan Lind IKHP

80m                                                                                     12,72 (11) Linnea Norin Tranås

100m

200m    28,1m (10) Hampus Lindman Stensjön            30,39 (10)Alma Kilpeläinen Ljungby

600m    1.50,16 (18) Theodor Rogö                              1.55,90 (15) Alice Karlsson IKHP

800m    3.06,0m (98) Rickard Lieberg                            3.03,6m (97) Nina Isaksson

1.500m 5.30,65 (10) Andreas Gustavsson IKHP          6.00,37 (13) Katarina Ott

60m häck 11,12 (15) Jonatan Lind IKHP                       11,65 (15) Elin Joabsson IFK Växjö

80m häck

Längd    4.44 (15) Jonatan Lind IKHP                             4.50 (09) Ida Nlsson HIK

Tresteg  9,28 (09) Jonatan Hirsh                                     8.99 (10)Alva Sandberg HIK

Höjd      1.42 (19) Theodor Rogö Habo          1,50 (16) Emma Sandin IKHP 

Stav      1.65 (05) Rasmus Elfgaard                                 2.00 (12) Sandra Alvero-Enberg

Kula      10.43 (09) Rasmus Eriksson KilsAIK                9.13 (15) Linn Johansson Ljungby FIK

Diskus   29.86 (09) Rasmus Eriksson Kils AIK              24.71(11) Axelina Johansson HIK

Spjut     36.65 (09) Rasmus Eriksson Kils AIK                25.02 (09) Sarah Björnell

Slägga  19,80 (14) Filip Aasa                                           18,53 (12) Sandra Alvero-Enberg

Mångkamp 3.103p (09) Jonatan Hirsh                          2.870p(09) Sarah Björnell

Boll      44.81 (09) Rasmus Eriksson Kils AIK                 28.67(09) Anna Öster HIK

Stafett 5x60m 45.09 IKHP (15)                                       46,16 IFK Växjö (15)

P10 och F10

60m       8,97 (17) Axel Rogö IFK Göteborg                         9,27 (08) Amelia Appelberg

200m     31,73 (11) Hannes Hjert Ljungby                           32,22 (11) Stina Östklint Hovslätt

600m     1.50,16 (18) Theodor Rogö                                   1,55,90 (15) Alice Karlsson IKHP

800m     3.02,0m (01) Filip Bengtsson                                 3.11,0m (97) Evelina Lann

1.500m  5.51,34(11) Hannes Hjert Ljungby                        6.42,85 (11)Olivia Jonsson IKHP

60m häck 11,95 Theodor Rogö (17)                                    13,0m (15) Ella Blom (05) Ljungby FIK

Längd     4.41 (17) Axel Rogö IFK Göteborg                        4.12 (08) Sarah Björnell

Höjd       1.36 (18) Theodor Rogö                                         1.40 (15) Emma Sandin IKHP

Stav        1.52 (16) Gustav Lingsarve

3-steg     8.41 (18) Theodor Rogö                                        8.28(10)Claudia Lauermann HIK

Kula       9.65 (00) 2kg Pontus Bjärkvik                                8.10 (02)Hanna Bjärkvik Hovslätts IK

Diskus   22.03 (08) Jonatan Hirsh-98                                   20.10(08) Anna Öster HIK

Spjut    34.44 (08) Rasmus Eriksson Kils AIK                     19.99(08) Sarah Björnell

Slägga 15.05 (13) Filip Aasa                                                 10.69 (06) Frida Tropp

Boll     41.22 (08) Rasmus Eriksson Kils AIK                        29.03 (10) Rebecca Nishiura WSK

Mångkamp 1.707p(08) Jonatan Hirsh                                1.703p (08) Sarah Björnell

P9 och F9

60m         9,52 (17) Theodor Rogö                                9,52 (11) Chelsea Gibbs IKHP

200m       33,77 (17) Theodor Rogö                             37,23 Tindra Westlund-Stenberg (17)

600m       2,11,64 (17) Theodor Rogö                           2.15,35 (16) Irma Westh   

800m                                                                                 3.27,0m (98) Emelie Andersson

1.500m    7.29,84(11) Måns Ärlig                                 6.42,85 (11) Olivia Jonsson IK HP

60m häck 11,95 (17) Theodor Rogö                           14,65 Astrid Dittschlag (17)

Längd     3.92 (17) Theodor Rogö                                3.77(14) Emma Sandin IK HP

Höjd      1.21 (13) Gustav Kröger Mälarhöjdens IK   1.20 (06) Emma Nilsson
               1.21 (17) Theodor Rogö 

3-steg    5.79 (11) Alfred Andersson

Kula       8.69 (15) Joel Lundberg Högby IF                5.42 (09) Rebecca Nishiura WSK

Diskus   16.09 (07) Jonathan Hirsh

Spjut     22.01 (07) Alexander Pernsteiner                  15.29 (09) Rebecca Nishiura WSK

Slägga  11.04 (07) Jonathan Hirsh

Boll       31.70 (14) Maxim Wikner IK HP                     27.67(10) Vendela Oltmans IKHP

Mångkamp 1.544p (07) Jonathan Hirsh                      1.417p(07) Sarah Björnell

 
Sponsorer