Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Habo Friidrott 04

Män utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 6,87 1988 Karlstad inomhus

100m Leif Kröger (Jonsson)-70 10,63 1987 Stockholm

100m man Leif Kröger (Jonsson)-70 10,3m 1987 Esbjerg Danmark

200m Leif Kröger (Jonsson)-70 21,26 1987 Birmingham England

400m Leif Kröger (Jonsson)-70 47,92 1987 Stockholm

800m Leif Kröger (Jonsson)-70 2.00,79 1986 Skövde

1.500m Nils Andersson 4.13,0m 1955 

3.000m Nils Andersson 9.09,0m 1954

5.000m Nils Andersson 15.59,8m

10.000m Ola Grauers -82, 35.42,6m 2017 Jönköping 

110m häck Rasmus Elfgaard -94 15,11  2017 Rock Island, USA             

400m häck Anton Bertilsson -99 52,97 2017 Halmstad

3.000m hinder Niklas Bohman -76  11,28,43  2014 Jönköping

Höjdhopp Jonas Nilsson-94 1.96 2012 Jönköping

Längdhopp Fredrik Rogö-77 6.73 1997 Falun

Tresteg Jonas Nilsson-94 13,21 2013 Habo

Stavhopp Rasmus Elfgaard-94 4,70  2017 Genova, USA

Kula Sören Ekstedt-65 12.47 2000 Jönköping
         Rasmus Elfgaard -94 12,47 2016 Högby

Diskus Alfred Rahm -94 39.13 2012 Habo

Spjut m/86 Andreas Wulff-80 65.15 1999 Jönköping

Slägga Oskar Berglund-81 48.56 2001 Göteborg

5-kamp Andreas Wulff-80 3.105p 1997 Växjö

10-kamp Rasmus Elfgaard -94  6830p  2016 Rock Island, USA

Stafett 4x100m Fredrik Rogö-77, Andreas Wulff-80, Johan Rogö-80, Björn Johansson-80  -  44,99 1997 Linköping

Stafett 1.000m Magnus Lönquist-80, Björn Johansson-80, Fredrik Rogö-77, Andreas Wulff-80   -  2.05,73 1997 Kalmar

Castorama Rasmus Elfgaard -94  2385p 2017 Habo

Kvinnor utomhus

60m Malin Andersson-90 8,19 2007 Karlskrona

100m Malin Andersson-90 13,30 2007 Nässjö

200m Anna-Karin Kuusk-76 27,11 1992 Huddinge

200m man Malin Andersson-90 26,8m 2005 Tranås

400m Josefin Malmborg -94 58.61 2013 Jönköping

800m Josefine Malmborg-94 2,11,67 2013 Uppsala

1.500m Josefine Malmborg-94 4,44,72 2013 Göteborg

3.000m Lina Jungergård-82 11.07,97 1998 Stockholm

5.000m Josefine Malmborg-94 19.08,98 2008 Jönköping

100m häck Malin Andersson-90 16,36 2008 Eksjö

400m häck Tilda Fischer -02 70,37 2017 Högby

3000mh Stina Esbjörner -05   13,47,68  2017 Habo

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.64 2005 Halmstad

Stav Sandra Alvero -01 406 2018 Habo

Längdhopp Malin Andersson-90 5.30 2008 Växjö

Tresteg Malin Andersson-90 12.01 2009 Vasa Finland

Kula (4,0) Matilda Elfgaard-92 12,40 2015 Jönköping

Diskus (1,0) Fanny Andler-95 39,26 2013 Jönköping

Spjut (600) Matilda Elfgaard-92 52,60 2014 Göteborg

Slägga (4,0) Amanda Aasa -99 42.65  2016 Växjö

Stafett 4x100m Natalie Hirsh-94,Erika Axelsson-Lusth 53,Isabel Hagborg-93, Lisa Gemhed-93  - 72 2008 Värnamo

Stafett 1,000m Ulrika Florin-81,Sara Vibeke-81, Jessica Karlsson-80, Lina Jungergård-82 -  2.28,62 1997 Jönköping

Castorama Matilda Elfgaard -92 2780p 2014 Habo

P19 utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 6,87 1988 Karlstad inomhus

100m Leif Kröger (Jonsson)-70 10,63 1987 Stockholm

100m man Leif Kröger (Jonsson)-70 10,3m 1987 Esbjerg Danmark

200m Leif Kröger (Jonsson)-70 21,26 1987 Birmingham England

400m Leif Kröger (Jonsson)-70 47,92 1987 Stockholm

800m Leif Kröger (Jonsson)-70 2.00,79 1986 Skövde

1.500m Mattias Wigert-71 4.16,69 1988 Värnamo

3.000m Mattias Wigert-71 9.50,82 1987 Jönköping

5.000m Mattias Wigert-71 17.29,9m 1986 Jönköping

110m h (100,0) Anton Bertilsson -99  14,61 2017 Göteborg

300m h (91,4) Fredrik Rogö-77 39,18 1995 Uppsala

400mh (91,4) Anton Bertilsson -99 52.97 2017 Halmstad

3.000m hinder Anton Bertilsson -99 12,03,85  2015 Borås

Höjd Jonas Nilsson-94 1.96 2012 Jönköping

Längdhopp Ekaluck Ngoenbamrung -90 6.57 2007 Uddevalla

Tresteg Jonas Nilsson-94 13,21 2013 Habo

Stavhopp Johan Rogö-80 4.63 1999 Växjö

Kula (6,0) Magnus Lönnquist-80 13.44 (6,25kg) 1998 Falun

Diskus (1,75) Alfred Rahm -94 46,57 2012 Sollentuna

Spjut (800) Andreas Wulff-80 65.15 1999 Jönköping

Slägga (6,0) Oskar Berglund-81 48.08 (6,25kg) 1999 Kalmar

10-kamp Andreas Wulff-80 6.145p 1997 Köpenhamn

Stafett 4x100m Marcus Östklint-71 45,26 1986 Växjö

Fredrik Löwenborg-71, Magnus Larsson-70, Leif Jonsson-70

Stafett 1.000m Mattias Göransson-71 2.06,89 1986 Villstad

Magnus Larsson-70, Marcus Östklint-71, Leif Jonsson-70

F19 utomhus

60m Malin Andersson-90 8,19 2007 Karlskrona

100m Malin Andersson-90 13,30 2007 Nässjö

200m Anna-Karin Kuusk-76 27,11 1992 Huddinge

200m man Malin Andersson-90 26,8m 2005 Tranås

400m Josefin Malmborg -94 58.61 2013 Jönköping

800m Josefine Malmborg-94 2,11,67 2013 Uppsala

1.500m Josefine Malmborg-94 4,44,72 2013 Göteborg

3.000m Lina Jungergård-82 11.07,97 1998 Stockholm

5.000m Josefine Malmborg-94 19.08,98 2008 Jönköping

100m häck Malin Andersson-90 16,36 2008 Eksjö

300m h(76,2) Maria Lönquist-77 50,10 1993 Visby
400m häck Tilda Fischer -02 70,37 2017 Högby

3000mh Stina Esbjörner -05   13,47,68  2017 Habo

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.64 2005 Halmstad

Stavhopp Sandra Alvero -01 406 2018 Habo

Längdhopp Malin Andersson-90 5.30 2008 Växjö

Tresteg Malin Andersson-90 12.01 2009 Vasa Finland

Kula (4,0) Matilda Elfgaard-92 10.84 2011 Högby

Diskus (1,0) Fanny Andler-95 39,26 2013 Jönköping

Spjut (600) Matilda Elfgaard-92 47,66 2009 Göteborg

Slägga (4,0) Amanda Aasa -99 42.65 2016 Växjö

Stafett 4x100m Natalie Hirsh-94,Erika Axelsson-Lusth 53,72 2008 Värnamo

Isabel Hagborg-93, Lisa Gemhed-93

Stafett 1.000m Ulrika Florin-81 Ulrika Florin-81,Sara Vibeke-81 2.28,62 1997 Jönköping

Jessica Karlsson-80,Lina Jungergård-82

P17 utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 6,97 1987 Lidingö

100m Leif Kröger (Jonsson)-70 10,63 1987 Stockholm

100m Leif Kröger (Jonsson)-70 10,3m 1987 Esbjerg Danmark

200m Leif Kröger (Jonsson)-70 21,26 1987 Birmingham/England

300m Emil Nilsson -99 37,32  2015 Gävle

400m Leif Kröger (Jonsson)-70 47,92 1987 Stockholm

800m Leif Kröger (Jonsson)-70 2.00,79 1986 Skövde

1000m Emil Nilsson -99 3.02,80 2015 Gävle

1.500m Mattias Wigert-71 4.16,69 1988 Värnamo

3.000m Mattias Wigert-71 9.50,82 1987 Jönköping

5.000m Mattias Wigert-71 17.29,9m 1986 Jönköping

110m h(91,4) Anton Bertilsson -99 14,40  2016 Göteborg

2000 m hinder Martin Hällsten -90 7.14,74 2007 Gävle

300m h(84,0) Anton Bertilsson -99 38,71 2016 Hässleholm

            (91,4) Fredrik Rogö-77 40,06 1994 Luleå

400mh           Anton Bertilsson -99  54,67 2016 Göteborg

Höjdhopp Jonas Nilsson -94 1.92 2011 Habo

Längdhopp Ekaluck Ngoenbamrung -90 6.57 2007 Uddevalla

Tresteg Jonathan Hirsh -98 12.44 2014 Stockholm

Stavhopp Johan Rogö-80 4.53 1997 Helsingborg

Kula (5,0) Emil Nilsson -99  15,98 2016 Kil

Diskus (1,5) Alfred Rahm-94 45.59 2011 Jönköping

Spjut (700) Johan Melin -91 63.35 2008 Sollentuna

Slägga (5,5) Filip Aasa -03 45,21 2019 Habo 

              Oskar Berglund-81 44.52 (6,25kg) 1998 Växjö

10-kamp Andreas Wulff-80 6.145p 1997 Köpenhamn

Stafett 4x100m Marcus Östklint-71 45,26 1986 Växjö

Fredrik Löwenborg-71, Magnus Larsson-70, Leif Jonsson-70

Stafett 1.000m Mattias Göransson-71 2.06,89 1986 Villstad

Magnus Larsson-70, Marcus Östklint-71, Leif Jonsson-70

F17 utomhus

60m Malin Andersson-90 8,19 2007 Karlskrona

60m man Jessica Wendel-72 8,2m 1987 Jönköping inomhus

100m Malin Andersson-90 13,30 2007 Nässjö

200m Anna-Karin Kuusk-76 27,11 1992 Huddinge

200m man Malin Andersson-90 26,8 m 2005 Tranås 

400m Lina Jungergård-82 61,64 1997 Jönköping

800m Lina Jungergård-82 2.22,08 1997 Jönköping

1.500m Josefin Malmborg -94 5,02,97 2009 Stockholm

3.000m Lina Jungergård-82 11.07,97 1998 Stockholm

5.000m Josefin Malmborg -94 19,08.9m 2008 Jönköping

100m h(76,2) Malin Andersson-90 15,82 2007 Nässjö / Anna-Karin Kuusk -76 1992 Huddinge

300m h(76,2) Maria Lönquist-77 50,10 1993 Visby

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.64 2005 Halmstad

Stavhopp Sandra Alvero -01 406 2018 Habo

Längdhopp Malin Andersson-90 5,28 2007 Växjö

Tresteg Erika Axelsson-Lusth -93 11,76 2008 Värnamo

Kula (3,0) Matilda Elfgaard -92 12,29 2008 Tranås

Diskus (1,0) Fanny Andler -95 38,40 2012 Jönköping

Spjut (600) Matilda Elfgaard -92 47,66 2009 Göteborg

          (500) Katharina Ott -02 35.10 2016 Jönköping

Slägga (3,0) Amanda Aasa -99 54,96 2016 Hässleholm

           (4,0) Amanda Aasa -99 42,65 2016 Växjö

7-kamp Anna-Karin Kuusk-76 4.895p 1992 Huddinge

Stafett 4x100m 53,72 2008 Värnamo Natalie Hirsh -94, Erika Axelsson-Lusth -93, Isabel Hagborg -93, Lisa Gemhed -93

Stafett 1.000m 2.32,21 2007 NässjöAnna Fredriksson -91, Isabel Hagborg -93, Malin Andersson-90, Johanna Wetterheim-91 

P15 utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 7,2m 1985 Jönköping

80m Fredrik Löwenborg-71 9,51 1985 Borås/ Emil Nilsson -99 2014

100m Leif Kröger (Jonsson)-80 11.26 1985 Skövde

200m Leif Kröger (Jonsson)n-80 22,74 1985 Karlskrona

300m Sebastian Arvidsson-91 37,45 2006 Tranås

400m Leif Jonsson-80 51.55 1985 Stockholm

800m Faiz Tingman-81 2.13,3m 1996 Jönköping

2.000m Albin Andersson -94 6.43.71 2008 Tranås

1.500mh Anton Bertilsson-99 5.16.01 2014 Göteborg

80mh (84) Anton Bertilsson -99 11,14 2014 Göteborg
100m h (84,0) Anton Bertilsson -99 14.17 2014 Jönköping

300m h (76,2) Fredrik Rogö-77 39,94 (91,4) 1992 Stockholm

Höjd Samuel Dahlqvist-94 1.87 2009 Växjö

Stav Johan Rogö-80 4.00 1995 Värnamo

Längd Emil Nilsson -99 628 2014 Jönköping

Tresteg Kevin Shepherd -99 11,99 2014 Jönköping

Kula (4,0) Victor Seitl -99 13,69 2014 Tranås

Diskus(1,0) Kevin Shepherd -99 51,43 2014 Upplands Väsby

Slägga(4,0) Kevin Shepherd -99 47,91 2014 Habo

Spjut(600) Andreas Wulff-80 58.32 1995 Nässjö

4x80m Emil Nilsson, Victor Seitl, Kevin Shepherd, Anton Bertilsson (alla -99) 38,92

4x100m Anton Evertsson -95, Oscar Almgren -95, Rasmus Elfgaard -94, Samuel Dahlqvist -94 49,63 2009 Nässjö

3x800m

8-kamp Kevin Shepherd -99 4662p 2014 Upplands Väsby

F15 utomhus

60m Maria Hellström-80 8,49 1992 Värnamo

80m Maria Hellström-80 10,53 1993 Värnamo

100m Ulrica Florin-81 13,57 1996 Ängelholm

200m man Malin Andersson-90 26,8m 2005 Tranås

300m Tilda Fischer -02 43,65 2017 Habo

400m Lina Jungergård-82 61,64 1997 Jönköping

800m Lina Jungergård-82 2.22,08 1997 Jönköping

1.500m Josefine Malmborg-94 5.02,97 2009 Stockholm

2.000m Josefine Malmborg-94 6.39,88 2008 Lidköping

80m h(76,2) Sandra Alvero -01 12,92 2016 Nässjö

300m h(76,2) Maria Lönquist-77 51,09 1992 Stockholm

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.64 2005 Halmstad

Stavhopp Sandra Alvero -01 339 2016 Vellinge

Längdhopp Erika Axelsson-Lusth-93 5.24 2008 Habo

Tresteg Erika Axelsson-Lusth-93 11.76 2008 Värnamo

Kula (3,0) Isabel Savic-83 10.92 1996 Habo

Diskus (600) Fanny Andler-95 40.83 2010 Halmstad

            (750g) Amanda Aasa -99 37,16 2014 Söderhamn

Spjut (400) Matilda Elfgaard-92 45.54 2007 Stenungsund
Spjut (600) Matilda Elfgaard-92 39,02 2007
Spjut (500) Katharina Ott -02 35.10 2016 Jönköping

Slägga (3,0) Amanda Aasa -99 45,04 2014 Söderhamn

6-kamp Erika Axelsson-Lusth-93 4.084p 2007 Skruv

Stafett 4x80m Elin Forsgård -00, Alicia Almberg -01, Ellen Gamlén -01, Sandra Alvero -01 44,46 2015 Habo

Stafett 4x100m Natalie Hirsh-94,Erika Axelsson-Lusth 53,72 2008 Värnamo

Isabel Hagborg-93, Lisa Gemhed-93

P14 utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 7,85 1984 Växjö inomhus

60m man Leif Kröger (Jonsson)-70 7,6m 1985 Jönköping inomhus

80m Fredrik Löwenborg-71 9,51 1985 Borås

100m Oscar Almgren -95 11,95 2009 Habo

200m Jacob Seitl -02 25.23  2016 Tranås

300m Jacob Seitl -02 40.15 2016 Högby

400m Magnus Lönquist-80 57,81 1994 Jönköping

800m Daniel Thelin-80 2.16,17 1993 Skruv

2.000m Albin Andersson -94 6.43.71 2008 Tranås

1.500mh Anton Bertilsson-99 5.28,09 2013 Göteborg

80m häck Magnus Lönquist-80 11,57 1994 Kungsbacka

100m h (84,0) Anton Bertilsson -99  15,02 2013 Eksjö

300mh (76,2) Anton Bertilsson -99  44,37 2013 Eksjö

Höjdhopp Magnus Lönquist-80 1.75 1994 Kungsbacka

Längdhopp Fredrik Rogö-77 5.86 1991

Stavhopp Anton Evertsson -95 3.30 2009 Habo

3-steg Alexander Dahlqvist-97 11.68 2011 Tranås

Kula (4,0) Pontus Löfgren-70 13.16 1984 Jönköping

Diskus (1,0) Kevin Shepherd -99 44,90 2013 Växjö

Spjut (600) Andreas Wulff-80 49.04 1994 Kungsbacka

Slägga (4,0) Gustav Brolin -98  40,88  2012 Lekeryd

8-kamp Kevin Shepherd -99 3735p 2013 Kalmar

Stafett 4x80m Oskar Berglund-81 39,63 1994 Skruv

Andreas Wulff-80,Johan Rogö-80,Magnus Lönquist-80

F14 utomhus

60m Maria Hellström-80 8,49 1992 Värnamo

80m Maria Hellström-80 10,53 1993 Värnamo

100m Malin Andersson-90 13,58 2004 Eksjö

200m Emma Nilsson-96 28,30 2009 Olofström

400m Tyra Qvänstedt -05 71,34 2018 Sävsjö

300m Tilda Fischer -02 45,38 2016 Borås

800m Josefin Malmborg -94 2.23,7m 2008 Jönköping

1.500m Josefine Malmborg-94 5.03,40 2008 Habo

2.000m Josefine Malmborg-94 6.39.88 2008 Lidköping

5000m Julia Westh 05 22:11,17 2018 Habo

80m h(76,2) Erika Axelsson-Lusth -93 13,16 2007 Jönköping

300m h(76,2) Elin Wiklund -94 52,73 2008 Villstad

Höjdhopp Elin Öberg -95 1.61 2009 Habo

Längdhopp Felicia Norell -02 5,09 2016 Jönköping 

Stavhopp Sandra Alvero -01 330 2015 Lidköping

Tresteg Erika Axelsson-Lusth -93 11,05 2007 Villstad

Kula (3,0) Isabel Savic-83 10.92 1996 Habo

Diskus (600) Martina Carlsson-91 40.01 2005 Jönköping

            (750)Sandra Alvero -01 32,49 2015 Habo

Spjut (400) Isabel Savic-83 40.46 1996 Göteborg
         (600) Martina Carlsson -91 32,30 2005

          (500) Alicia Almberg -01 29,65m 2015 Stockholm

Slägga (3,0) Amanda Aasa -99 34,29 2013 Nybro

6-kamp Erika Axelsson-Lusth -93 4084p 2007 Skruv

Stafett 4x100m Julia Frank-89, Lina Karlsson-89, Lina Isaksson-89, Sabina Rydberg-89 58,35 2003 Eksjö

Stafett 4x80m Linnéa Joakimsson-04, Agnes Aldeborg-04, Filippa Ståhl-04, Ida Nilsson-04 

P13 utomhus

60m  Leif Kröger(Jonsson) -70 8,10 1982 Villstad

80m     Fredrik Rogö -77 10,29 1990 Göteborg

200m   Emil Nilsson -98  26,64  2012 Jönköping

600m   Alexander Dahlqvist -97 1.41,60 2010 Helsingborg

1.500m Albin Andersson -94 5.01,85 2007 Malmö

60mh (76,2) Anton Bertilsson -98  9,62  2012 Stockholm

200mh(76,2) Anton Bertilsson 29,83 2012 Stockholm

          (68,5) Jacob Seitl 29,55  2015 Eksjö

1.500mh Anton Bertilsson -99 5.46,81 2011 Linköping

Höjd    Magnus Lönquist -80 1.60 1993 Löttorp

Stav    Patrik Engh -71 2.70 1984 Stenungssund

Längd zon Fredrik Rogö -77 5.37 1990 Göteborg

3-steg zon Anton Bertilsson -98  10,53  2012 Ängelholm

Kula (3,0)  Emil Nilsson -98 12,17 2012 Habo

Diskus (0,6) Kevin Shepherd -98  43,08  2012 Jönköping

Slägga (3,0) Micael Kirjonen -96 32.65 2009 Olofström

Spjut (400) Micael Kirjonen -96 39.58 2009 Habo

Stafett 5x60m Filip Aasa -03, Lukas Gamlén -03, Erik Forsgård -02, Ansgar Stephan -02, Jacob Seitl -02 43,03 2015 Habo

4x80m David Heim-99 Anton Bertilsson-99 Kevin Shepherd-99 Emil Nilsson-99  42,0m 2012 Jönköping

3x600m

5-kamp Albin Andersson-94 4.012p 2007 Habo

F13 utomhus

60m Maria Hellström -80 8.49  1992 Värnamo

80m Maria Hellström-80 10,53 1993 Värnamo

200m Emma Nilsson -96 28,30 2009 Olofström

400m Tyra Qvänstedt -05 71,34 2018 Sävsjö 

600m Emma Nilsson -96 1,47,38 2009 Tranås

800m Lina Jungergård-82 2.30,45 1995

1.500m Irma Westh -07 5.34,49 2018 Habo

5000m Julia Westh 05 22:11,17 2018 Habo

60m h (76,2) Sandra Alvero-01 9,95  2014 Tranås

200mh Isabell Bladelius 34.09 2016 Nässjö

Höjd Elin Öberg -95 1.60 2008 Jönköping

Stav Sandra Alvero -01 3,10  2014 Uddevalla

Längd zon Anna-Karin Kuusk-76 4.91 1989 Jönköping

3.steg zon Elin Forsgård -00 10,38 2013 Jönköping

Kula (2,0) Sandra Alvero-01 11,38 2014 Värnamo

Kula (3,0) Isabel Savic-83 10.92 1996 Habo

Diskus (600) Sandra Alvero-Enberg -01 31,89 2014 Habo

Slägga (2,0) Veronica Helte-92 33,87 2005 Habo

Spjut (400) Isabel Savic-83 40.46 1996 Göteborg

Stafett 5x60m Tilda Fischer -02, Alva Lindblad -02, Tove Junvik -02, Felicia Norell -02, Katharina Ott -02 41,68 2015 Habo

Stafett 4x80m Linn Appelkvist-93,Lisa Gemhed-93, Erika Axelsson Lusth-93, Isabel Hagborg-Oltmans-93 44.39 2006 Nässjö

Stafett 3x600m

5-kamp Elin Öberg -95 4.325p 2008 Habo (60m häck,höjd,boll,längd,600m)

P12 utomhus

60m Leif Kröger (Jonsson)-70 8,10 1982 Villstad

60m man Leif Kröger (Jonsson)-70 8,0m 1982 Jönköping

80m Robin Ericsson -97 11,45 2009 Borås

200m Jacob Seitl -02 29,13  2014 Tranås

400m Leif Kröger (Jonsson)-70 61,6m 1982 Habo

600m Anton Bertilsson-99 1.46,67 2011 Tranås

800m Eric Almgren-81 2.31,32 1993 Skruv

1.500m Albin Andersson-94 5.09,36 2006 Tranås

60m h(76,2) Johan Rogö-80 10,15 1992 Nässjö

60m häck man Magnus Lönquist-80 9,9m 1992 Oskarshamn

200mh Jacob Seitl -02 32,65 2014 Tranås

1.500mh Anton Bertilsson-99 5.46,81 2011 Linköping

Höjdhopp Magnus Lönquist-80 1.51 1992 Habo

Längdhopp Robin Ericsson-97 4.97 2009 Habo

Stavhopp Robin Ericsson-97 2.20 2009 Habo

Tresteg Johan Rogö-80 9.93 1992 Oskarshamn

Kula (3,0) Magnus Lönquist-80 10.17 1992 Oskarshamn

Diskus (600) Magnus Lönquist-80 36.24 1992 Värnamo

Slägga (3,0) Kevin Shepherd-99 21.74 2011 Habo

Spjut (400) Andreas Rydell-94 35.79 2006 Jönköping

5-kamp Magnus Lönquist-80 3.985p 1992 Habo

Stafett 5x60m Andreas Wulff-80,Peter Wärnbring-80, Tobias Gustavsson-80, Johan Rogö-80, Magnus Lönquist-80 42,72 1992 Värnamo

F12 utomhus

60m Maria Hellström-80 8,49 1992 Värnamo

80m Nellie Bengtsson-96 11,61 2008 Tranås

200m Elina Norell 06 29,63 2018 Göteborg 

600m Irma Westh -07 1,48,36 2019 Jönköping 

800m  Irma Westh -07 2.35.05  2019 Jönköping

1500m Irma Westh -07 5.34,49 2018 Habo

60m h(76,2) Ida Nilsson -04 10,81 2016 Jönköping

200mh Alicia Wigardtsson 06 36,38 2018 Habo

Höjdhopp Rosanna Sundin-89 1.46 2001 Växjö

Längd zon Ida Nilsson -04 4,64 2016 Nässjö

Stav Sandra Alvero-Enberg -01 2,25  2013 Borås

Tresteg zon Sandra Alvero-Enberg -01 9,98 2013 Habo

Kula (2,0) Ida Nilsson -04 10,22 2016 Nässjö

Diskus (600) Sandra Alvero-Enberg -01 27,88 2013 Habo

Spjut (400) Isabel Savic-83 30,48 1995 Jönköping

Slägga (2,0) Amanda Aasa-99 27.55 2011 Bottnaryd

5-kamp Maria Hellström-80 3.444p 1992 Habo

60m,Höjd,Kula,Längd,800m

Elin Wiklund-94 3.409p 2006 Habo

60m häck,Höjd,Boll,Längd,600m

Stafett 5x60m Isabel Savic-83 42,74 1995 Växjö

Sofia Rogö-83, Lisa Topplänt-83, Emma Isaksson-83, Ida Severin-83

P11 utomhus

60m Robin Ericsson-97 8,83 2008 Villstad

60m man Johan Rogö-80 8,5m 1991

200m Theodor Rogö-08  29,52 2019 Villstad 

600m Theodor Rogö -08 1.50,16 2018 Habo 

800m Lucas Andersson-87 2.32,95 1998

1.500m Simon Westh -05 5.26,15  2016 Nässjö

60m häck Johan Rogö-80 10,61 1991

Höjdhopp Theodor Rogö-08 1,44 2019 Villstad  

Stavhopp Gustaf Lingsarve -06 195 2017 Jönköping

Längdhopp Johan Rogö-80 4.73 1991

3-steg Johan Rogö-80 9.45 1991

Kula (2,0) Pontus Bjärkvik-90 10.36 2000 Jönköping

Diskus (600) Johan Rogö-80 26.18 1991

Spjut (400) Jonatan Hirsh-98 32.54 2009 Habo

Slägga (2,0) Filip Aasa-03 20,43 2014 Bottnaryd

5-kamp Robin Ericsson-97 2.801p 2008 Habo

Stafett 5x60m Jonatan Hirsh-98, Kevin Shepard-99

Alexander Pernsteiner-98,Erik von Scheele-99,Emil Nilsson-99 45,58 2009 Tranås

F11 utomhus

60m Isabell Hagborg-Oltmans-93 9,01 2004 Jönköping

60m man Maria Hellström-80 8,9m 1991

200m Ida Nilsson -04  31,40 2015 Villstad

600m Amelia Appelberg -98 1,54,09 2009 Tranås

800m Linda Helte-82 2.54,52 1993

1.500m Irma Westh -07 5.34,49 2018 Habo

60mh(76,2) Ida Severin-83 10,95 1994 Skruv

Höjdhopp Tilda Fischer -02 1,35  2013 

Längd zon Ida Nilsson -04 4,48 2015 Habo

3-steg zon Linn Appelkvist-93 8,98 2004 Värnamo

Stav Sandra Alvero-Enberg -01 2,00  2012 Habo

Kula (2,0) Isabel Savic-83 10.00 1994

Diskus (600) Sandra Alvero-Enberg -01 23,03 2012 Habo

Spjut (400) Sarah Björnell -98 25,02 2009 Habo

Slägga (2.0) Sandra Alvero-Enberg -01 20,68 2012 Lekeryd

5-kamp Sarah Björnell -98 2870p 2009 Habo

60m,Höjd,Kula,Längd,800m

Stafett 5x60m Linn Appelkvist-93

Elin Dahl-93, Elin Viklund-94, Isabel Hagborg-Oltmans-93, Erica Axelsson-Lusth-93 45,42 2004 Värnamo

P10 utomhus

60m Jonathan Hirsh -98 8.98 2008 Trollhättan

60m man Daniel Assarsson-75 8,9 1985 Habo

600m Theodor Rogö -08 1.50,16 2018 Habo

800m Adam Rosén-84 2.40,78 1994 Skruv

60m häck Theodor Rogö -08  11,55 2017 Jönköping

200m Jonathan Hirsh -98 31,74 2008 Villstad

1500m Theodor Rogö -08 5.52,73 2018 Habo

Höjdhopp Theodor Rogö -08 1,35 2018 Jönköping

Stavhopp Gustav Lingsarve -06 1.52 2016 Habo

Längdhopp Theodor Rogö-08 4,47 2018 Helsingborg

3-steg Theodor Rogö -08 8,41 2018 Habo

Kula (2,0) Pontus Bjärkvik-90 10.36 2000 Jönköping

Kula (3,0) Pontus Bjärkvik-90 7.30 2000 Jönköping

Diskus (600) Jonathan Hirsh -98 22.93 2008 Habo

Spjut (400) Jonathan Hirsh -98 25.93 2008 Habo

Slägga (2,0) Filip Aasa -03 15,94 2013 Löttorp

3-kamp Theodor Rogö 2.423p 2017 Göteborg

5-kamp Johan Rogö-80 2.303p 1990 Habo

F10 utomhus

60m Amelia Appelberg-98 9,17 2008 Värnamo

60m man Sara Berglund-86 9,0m 1996 Herrljunga

200m Amelia Appelberg-98 32,27 2008 Tranås

600m Irma Westh 07 1.58,64  2017 Jönköping

800m Jessica Karlsson-80 2.59,78 1990 Jönköping

1.500m Irma Westh 07 6.00,28  2016 Nässjö

60mh(76,2) Amelia Appelberg 12,4m 2008 Jönköping

Höjdhopp Ida Sverin-83 1.27 1993 Habo

Längd zon Sarah Björnell-98 4.12 2008 Habo

Tresteg zon Tove Junvik -02  772 2012 Jönköping, Felicia Norell -027722012 Jönköping, Tilda Fischer -02  772 2012 Jönköping

Kula (2,0) Gabriella Sundin-92 8.22 2002 Villstad

Diskus (600) Sarah Björnell-98 19.62 2008 Habo

Spjut (400) Sarah Björnell-98 19.99 2008 Habo

3-kamp Sarah Björnell-98 1.703p 2008 Habo 60m Längd Boll

Klubbrekord inomhus Män och pojkar

Män

60m Leif Jonsson-70 6,87 1988 Karlstad

200m Leif Jonsson-70 22,47 1988 Haparanda

400m Anton Bertilsson-99 53,77 2016 Växjö

600m Anton Bertilsson-99 1.34,31 2014 Växjö

800m Anton Bertilsson-99 2.15,88 2016 Göteborg 

1.000m Andreas Wulff-80 2.51,76 1998 Malmö

60m häck Magnus Lönquist-80 8,44 2000 Göteborg

Höjdhopp Jonas Nilsson -94 192 2013 Uddevalla

Längdhopp Fredrik Rogö-77 6.64 1999 Jönköping

Tresteg Fredrik Löwenborg-71 12.45 1987 Växjö

Stavhopp Johan Rogö-80 4.57 1999 Göteborg

Kula Andreas Wulff-80 12.50 1999 Växjö

Diskus

7-kamp Rasmus Elfgaard -94 4873p 2016 Chicago, USA

 

Pojkar 19

60m Leif Jonsson-70 6,87 1988 Karlstad

200m Leif Jonsson-70 22,47 1988 Haparanda

400m Anton Bertilsson-99 53,77 2016 Växjö

600m Anton Bertilsson-99 1.34,31 2014 Växjö

800m Anton Bertilsson-99 2.15,88 2016 Göteborg 

1.000m Andreas Wulff-80 2.51,76 1998 Malmö

60m häck Anton Bertilsson-99 8.18 2018 Uppsala 

Höjdhopp Jonas Nilsson -94 192 2013 Uddevalla

Längdhopp Andreas Wulff-80 6.31 1998 Malmö

Tresteg Fredrik Löwenborg-71 12.45 1987 Växjö

Stavhopp Johan Rogö-80 4.57 1999 Göteborg

Kula Andreas Wulff-80 12.35 1998 Växjö

Diskus

7-kamp Johan Rogö-80 4.807p 1998 Malmö

 

Pojkar 17

60m Leif Jonsson-70 6,97 1987 Lidingö

200m Leif Jonsson-70 22,48 1987 Lidingö

400m Anton Bertilsson-99 53,77 2016 Växjö

600m Anton Bertilsson-99 1.34,31 2014 Växjö

800m Anton Bertilsson-99 2.15,88 2016 Göteborg 

1.000m Mattias Wigert-71 2.59,3m 1986 Jönköping

60m häck Anton Bertilsson-99 8,11 2016 Göteborg 

Höjdhopp Samuel Dahlqvist-94 1.88 2009 Borås

Längdhopp Jonathan Hirsh -98 6.30 2015 Örebro

Tresteg Fredrik Löwenborg-71 12.45 1987 Växjö

Stavhopp Johan Rogö-80 4.30 1997 Växjö

Kula  Emil Nilsson -99 14,14 2016 Växjö

Diskus Kevin Shepherd -99 37,38  2015 Växjö

Spjut Robin Eriksson -97 42,65 2013 Växjö

Vikt  Victor Seitl -99 14,63 2016 Växjö

7-kamp Johan Rogö-80 4.426p 1997 Karlstad

 

Pojkar 15

60m Leif Jonsson-80 7,2m 1985 Jönköping/ Emil Nilsson -99 7,36 2014 Växjö

200m Emil Nilsson -99 24,13 2014 Växjö

400m

600m Anton Bertilsson-99 1.34,31 2014 Växjö

800m Anton Bertilsson-99 2.31,89 2012 Malmö

1.000m Anton Bertilsson -99 3,12,84 2013 

60m häck Anton Bertilsson -99 8,65 2014 Växjö

Höjdhopp Samuel Dahlqvist-94 1.88 2009 Borås

Stav Patrik Engh-71 3.40 1986 Växjö

Längd Emil Nilsson -99 580 2014 Jönköping

Tresteg Anton Bertilsson -99 10,98 2013 Växjö

Kula Kevin Shepherd -99 13,66 2014 Växjö

Diskus (1kg) Kevin Shepherd -99 44,80 2014 Växjö

Spjut (600g) Kevin Shepherd -99 39,90 2014 Växjö

Vikt Victor Seitl -99 14,03 2014 Växjö

7-kamp Emil Nilsson -99  3.757p 2014 Växjö

 

Pojkar 14

60m Leif Jonsson-70 7,2m 1984 Växjö

200m Jacob Seitl -01 26,80 2016 Växjö

400m

600m Jacob Seitl -01 1:45.70 2016 Växjö

800m Anton Bertilsson-99 2.31,89 2012 Malmö

1.000m Anton Bertilsson -99 3,12,84 2013 

60m häck Anton Bertilsson -99 9,31 2013 

Höjdhopp Kevin Shepherd -99  1.62 2013 Växjö

Längdhopp Anton Bertilsson -99 546 2013 Växjö

Stavhopp Anton Evertsson-95 2.80 2009 Norrköping

Tresteg Anton Bertilsson -99 10,98 2013 Växjö

Kula Emil Nilsson -99  11,36  2013 Växjö

Diskus Filip Aasa -03 31,55 2017 Växjö

Spjut (400g) Filip Aasa -03 32,52 2017 Växjö

7-kamp Andreas Rydell-94 3.030p 2008 Växjö

 

Pojkar 13

60m Emil Nilsson -99  8,36   2012 Malmö

200m Jacob Seitl -02  28,61  2015 Växjö

400m

600m Anton Bertilsson-99 1.55,87 2011 Motala

800m Anton Bertilsson-99 2.31,89 2012 Malmö

1.000m

60m häck Andreas Rydell-94 10,30 2007 Växjö

Höjd Emil Nilsson -99 146   2012 Jönköping

Stav Anton Evertsson-95 2.20 2008 Växjö

Längd Jonatan Hirsh-98 4.85 2011 Jönköping

Anton Bertilsson-99 4.85 2012 Falköping

3-steg Anton Bertilsson-99 9,61  2012 Falköping

Kula Mikael Kirjonen-96 10.85 2009 Jönköping

Diskus

Spjut (400g) Filip Aasa -03 32,31 2016 Växjö

Mångkamp 4-kamp  Jacob Seitl -02  2666p  2015 Växjö

 

Pojkar 12

60m Robin Ericsson-97 8,85 2009 Jönköping

200m Theodor Rogö -08 30,15  2019 Växjö

600m Anton Bertilsson-99 1.55,87 2011 Motala

800m Anton Bertilsson-99 2.51,04 2010 Linköping

1.000m

60m häck (76,2)Anton Bertilsson-99 11,4m 2011 Jönköping

Höjdhopp Theodor Rogö -08 1,40  2018 Göteborg

Längdhopp Jonatan Hirsh-98 4.58 2010 Jönköping

Stavhopp

Tresteg Anton Bertilsson-99 8.93 2011 Falköping

Kula Pontus Bjärkvik-90 9.07 2000 Jönköping

Diskus

Mångkamp 4-kamp  Filip Aasa -03 2388 2015 Växjö

 

Pojkar 11

60m Theodor Rogö -08 8,91 2018 Göteborg

200m Theodor Rogö -08 30,15 2019 Växjö

600m Theodor Rogö -08 1,53,80 2018 Göteborg

800m Anton Bertilsson-99 2.51,04 2010 Linköping

1.000m

60m häck (76,2) Jonathan Hirsh-98 11,7m 2009 Jönköping

60m häck(68,6) Theodor Rogö -08 11,00  2017 Göteborg

Höjdhopp  Theodor Rogö -08 1,40  2018 Göteborg

Stavhopp

Längdhopp Theodor Rogö -08 4,46 2017 Göteborg

3-steg Filip Aasa -03 791 2014 Göteborg

Kula Pontus Bjärkvik-90 9.07 2000 Jönköping

Diskus

Trekamp Filip Aasa -03 1479p 2014 Växjö

 

Pojkar 10

60m Theodor Rogö -08 9,17 2017 Göteborg

200m Theodor Rogö -08 31,73  2017 Göteborg

600m Theodor Rogö -08 1,58,69 2017 Göteborg

800m Jesper Stendah l-88 3.15,16 1998 Växjö

1.000m

60m häck (68,6) Theodor Rogö -08 11,00  2017 Göteborg

Höjdhopp  Theodor Rogö -08 1,34  2017 Göteborg

Längdhopp Theodor Rogö -08 4,46 2017 Göteborg

3-steg

Kula Pontus Bjärkvik-90 9.07 2000 Jönköping

Diskus

5-kamp Johan Rogö-80 2.303p 1990 Habo

Klubbrekord inomhus Kvinnor och flickor
Klubbrekord Kvinnor inomhus

Kvinnor

 60m Malin Andersson -90 8.19 2007 Karlskrona

200m Tilda Fischer -02 28.43 2017 Norrköping

400m Josefin Malmborg -94  68,48  2012 Sätra

600m Malin Andersson-90 1.43,44 2007 Växjö

800m Josefin Malmborg -94  2,11,60  2013 Norrköping

1.000m Josefine Malmborg-94 3.10,78 2009 Borås

1.500m Josefin Malmborg -94  4,43,10  2013 Uddevalla

60m häck Malin Andersson-90 9,87 2008 Växjö

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.63 2004 Göteborg

Stav Sandra Alvero-Enberg -01 4,00 2019 New York

Längdhopp Malin Andersson-90 5.31 2009 Göteborg

Tresteg Malin Andersson-90 12.03 2009 Göteborg

Kula Matilda Elfgaard-92 11.80 2013 Växjö

Diskus Fanny Andler -95  35,52  2013 Växjö

Spjut Matilda Elfgaard-92 48,96 2013 Växjö

5-kamp Malin Andersson-90 3.118p 2008 Växjö

 

Flickor 19

60m Malin Andersson-90 8,19 2007 Karlskrona

200m Tilda Fischer -02 28.43 2017 Norrköping

400m Josefin Malmborg -94  68,48  2012 Sätra

600m Malin Andersson-90 1.43,44 2007 Växjö

800m Josefin Malmborg -94  2,11,60  2013 Norrköping

1.000m Josefine Malmborg-94 3.10,78 2009 Borås

1.500m Josefin Malmborg -94  4,43,10  2013 Uddevalla

60m häck Malin Andersson-90 9,87 2008 Växjö

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.63 2004 Göteborg

Stav Sandra Alvero-Enberg -01 4,00 2019 New York

Längdhopp Malin Andersson-90 5.31 2009 Göteborg

Tresteg Malin Andersson-90 12.03 2009 Göteborg

Kula Matilda Elfgaard-92 11.31 2011 Jönköping

Diskus Fanny Andler -95  35,52  2013 Växjö

Spjut Matilda Elfgaard-92 47.15 2011 Växjö

5-kamp Malin Andersson-90 3.118p 2008 Växjö

 

Flickor 17

60m Malin Andersson-90 8,19 2007 Karlskrona

200m Tilda Fischer -02 28.43 2017 Norrköping

400m

600m Malin Andersson-90 1.43,44 2007 Växjö

800m Lina Jungergård-82 2.25,77 1998 Växjö

1.000m Josefine Malmborg-94 3.10,78 2009 Borås

1.500m Lina Jungergård-82 5.14,00 1997 Malmö

60m häck Ulrica Florin-81 9,53 1997 Växjö

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.63 2004 Göteborg

Stav Sandra Alvero-Enberg -01 3,83 2018 Växjö

Längdhopp Felicia Norell -02 5.26 2016 Göteborg

Tresteg Malin Andersson-90 11.54 2007 Malmö

Kula Matilda Elfgaard-92 12.01 2009 Jönköping

Diskus Fanny Andler -95  35,04  2012 Växjö

Spjut Katharina Ott -02 30,75 2016 Växjö

Slägga Amanda Aasa -99 51.32 2016 Växjö

Vikt    Amanda Aasa -99 15,71 2016 Växjö

 5-kamp Malin Andersson-90 3.362p 2007 Växjö

 

Flickor 15

60m Felicia Norell -02  8,38 2017 Jönköping

200m Tilda Fischer -02  29.18 2016 Växjö

400m

600m Malin Andersson-90 1.43,44 2007 Växjö

800m Lina Jungergård-82 2.25,81 1997 Växjö

1.000m Josefine Malmborg-94 3.10,78 2009 Borås

1.500m Lina Jungergård-82 5.14,00 1997 Malmö

60m häck Sandra Alvero -01 9,81 2015 Jönköping

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.63 2004 Göteborg

Stav Sandra Alvero Enberg -01 3,30 2015 Göteborg

Längdhopp Felicia Norell -02 5.26 2016 Göteborg

Tresteg Felicia Norell -02 10,81 2017 Växjö

Kula  Sandra Alvero Enberg -01 10,51 2015 Växjö

Diskus Katharina Ott 31,46 2017 Växjö

Spjut (500g) Katarina Ott -02 30,75  2016 Växjö

Vikt 7,26 Amanda Aasa -99 7.99 2014 Växjö

5-kamp  Sandra Alvero -01 2715 2015 Växjö

 

Flickor 14

60m Felicia Norell -02 8.59 2016 Göteborg 

200m Ida Nilsson -04, 28.77 2017 Växjö

400m Sandra Alvero Enberg-01 80,93 2011 Linköping

600m Sandra Alvero Enberg-01 2.01,00 2015 Växjö

800m Carolina Johansson-85 2.59,34 1998 Växjö

1.000m

1.500m Malin Andersson-90 3.28,24 2004 Göteborg

60m häck Sandra Alvero Enberg -01 9,81 2015 Jönköping

Höjdhopp Malin Andersson-90 1.63 2004 Göteborg

Stav  Sandra Alvero Enberg -01,  330 2015 Göteborg

Längdhopp Felicia Norell -02 5.26 2016 Göteborg

Tresteg Felicia Norell -02 10,76 2016 Göteborg

Kula Sandra Alvero -01 10,51 2015 Växjö

Diskus  Amanda Aasa -99 26.72 2013 Växjö 

Spjut (500g) Katarina Ott -02 30,75 2016 Växjö

5-kamp Sandra Alvero -01 2715p 2015 Växjö

 

Flickor 13

60m Ida Nilsson -04, 8,64 2017 Växjö

200m Ida Nilsson -04, 28.77 2017 Växjö

400m Sandra Alvero Enberg-01 80,93 2011 Linköping

600m Elina Norell 06 2.14,94 2016 Göteborg

800m Ellen Gamlén -01 2.49,07 2014 Uddevalla

1.000m

1.500m

60m häck Sandra Alvero -01  10,13 2014 Växjö

Höjdhopp Elin Öberg-95 1.52 2008 Linköping

Stav Sandra Alvero -01 240  2014 Uddevalla

Längdhopp Elina Norell -06 496 2018 Göteborg 

3-steg Ida Nilsson -04, 10.00 2017 Växjö

Kula Sandra Alvero -01 10,42 2014 Jönköping

Diskus Sandra Alvero -01 25,95  2014 Växjö

Spjut (400g) Sandra Alvero -01 25,95  2014 Växjö

4-kamp Sandra Alvero -01 3562p  2014 Växjö

 

Flickor 12

60m Linnea Rönneke 8.97 2016 Jönköping

200m Felicia Norell -02 30,55 2014 Växjö

400m Sandra Alvero Enberg-01 80,93 2011 Linköping

600m Elina Norell -06 2,14.94 2016 Göteborg 

800m

1.500m

60m häck Sandra Alvero Enberg-01 11,59 2013 Växjö

Höjdhopp Rosanna Sundin-89 1.40 2001 Jönköping

Längd Amelia Appelberg-98 4.20 2009 Jönköping

Stav Sandra Alvero Enberg-01 1,81 2013 Växjö

3-steg Sandra Alvero Enberg-01 8,48 2013 Falköping

Kula Amanda Aasa-99 9.51 2011 Norrköping

Diskus

4-kamp Sandra Alvero Enberg-01 2930p 2013 Växjö

 

Flickor 11

60m Amelia Appelberg-98 9,08 2009 Jönköping

200m Sandra Alvero Enberg-01 34,22 2012 Linköping

400m Sandra Alvero Enberg-01 80,94 2011 Linköping

600m Elina Norell -06  2,14,94 2016 Göteborg

800m

1.500m

60m häck Ida Nilsson -04 12,58 2015 Jönköping

Höjdhopp Veronica Helte-92 1.32 2003 Jönköping

Längd Amelia Appelberg-98 4.20 2009 Jönköping

3-steg Felicia Norell -02 8,39 2013 Falköping

Kula Amanda Aasa-99 7.69 2010 Jönköping

Diskus

 

Flickor 10

60m Amelia Appelberg-98 9.80 2008 Jönköping

200m Sandra Alvero Enberg -01 37,33 2011 Linköping

400m Elina Norell -06 91,97 2015 Linköping

600m

800m

1.500m

60m häck

Höjdhopp Sandra Alvero Enberg-01 1,15 2011 Linköping

Längd Amelia Appelberg-98 3.83 2008 Jönköping

3-steg

Kula Hanna Bjärkvik-92 6.36 2001 Jönköping

Diskus

3-kamp Elina Norell -06 1354p 2015 Växjö

 
Sponsorer