Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Habo Friidrott 04
Info

Resultat lagUDM match 2 i Habo

2018-08-25

Slättens IP, Habo

Tävl.ledare Johan Rogö

Mestadels soligt.

 

P13

Totalställning

Totalt

Plac

Match 1

200m

1500m

200mh

Stafett

Längd

Stav

Kula

Slägga

Eksjö Södra

63

1

32

3

2

3

5

5

4

4

5

Hovslätts IK

53

2

27

2

1

4

4

3

3

5

4

Värnamo SK

50

3

26

5

4

5

2

1

2

3

2

Habo friidrott

41

4

17

4

5

2

3

4

1

2

3

IKHP

25

5

16

1

3

1

0

2

0

1

1

 

200m

Vind

-1,0

Lag

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

 

Värnamo SK

5

1

31,21

Lukas Talllerfors

2006

 

Habo friidrott

4

2

31,88

Albin Ligthart

2006

 

Eksjö Södra

3

3

32,44

Gustaf Liljemark

2006

 

Hovslätts IK

2

4

34,03

Elias Andersson

2006

 

IKHP

1

5

35,15

August Lindh

2010

 

 

1500m

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

Habo friidrott

5

1

5.29.82

Simon Westh

2005

Värnamo SK

4

2

5.41.74

Gabriel Hanfler

2006

IKHP

3

3

5.50.01

Felix Frykfeldt

2006

Eksjö Södra

2

4

6.33.17

Nils Rydsmo

2006

Hovslätts IK

1

5

7.12.38

David Emilsson

2005

 

200mh

Vind

-0,1

Lag

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

 

Värnamo SK

1

2

33,45

Lukas Talllerfors

2006

 

Hovslätts IK

3

2

36,37

Elias Andersson

2006

 

Eksjö Södra

3

1

37,39

Felix Nilsson

2005

 

Habo friidrott

2

4

39,14

Filip Lantz

2006

 

IKHP

1

5

39,85

Vilhelm Lernvik

2006

 

 

Stafett 5x60m

Poäng

Plac

Tid

Name

Eksjö Södra

5

1

43.58

Gustav Liljemark 06, Lukas Björklund 05
Felix Nilsson 06, Axel Engblom 05, Albin Hultqvist 05

Hovslätts IK

4

2

48.76

Linus Wictorsson 09, Fabian Öberg 06
David Emilsson 05, Viktor Wallin 05, Elias Andersson 06

Habo friidrott

3

3

50.16

Albin Ligthart 06, Adam Lantz 06
Filip Lantz 06, Andor Stephan 06, Simon Westh 05

Värnamo SK

2

4

50.94

Rasmus Johansson 06, Sebastian Rudmo 06
Lukas Talllerfors 06, Linus Jarl Ågren 05, Gabriel Hanfler 06

IKHP

0

###

DNS

 

 

Stav

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Eksjö Södra

4

1

2,60

Axel Engblom

2005

Hovslätts IK

3

2

1,90

David Emilsson

2005

Värnamo SK

2

3

1,60

Sebastian Rudmo

2006

Habo friidrott

1

4

1,60

Andor Stephan

2006

IKHP

0

 

DNS

 

 

 

Längd

Poäng

Plac

Resultat/vind

2:a

Namn

år

Gk

vind

Eksjö Södra

5

1

4,62  / +2,2 

 

Lukas Björklund

2005

4,53

1,3

Habo friidrott

4

2

4,23 / +1,9 

 

Albin Ligthard

 2006

Hovslätts IK

3

3

3,82 / +2,8 

 

Viktor Wallin

2005

3,82

1,9

IKHP

2

4

3,19 / +2,8 

3,16

Oliver Gladh

2006

3,16

0,8

Värnamo SK

1

5

3,19 / +0,8 

3,02

Rasmus Johansson

2006

3,02

1,0

 

P13

Kula

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Hovslätts IK

5

1

7,64

Fabian Öberg

2006

Eksjö Södra

4

2

7,49

David Rehn

2005

Värnamo SK

3

3

6,96

Linus Jarl Ågren

2005

Habo friidrott

2

4

5,56

Adam Lantz

2006

IKHP

1

5

5,39

Oliver Gladh

2006

 

Slägga

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Eksjö Södra

5

1

30,44

Albin Hultqvist

2005

Hovslätts IK

4

2

13,66

Linus Wictorsson

2009

Habo friidrott

3

3

13,26

Andor Stephan

2006

Värnamo SK

2

4

12,91

Linus Jarl Ågren

2006

IKHP

1

5

7,47

Wilhelm Lernvik

2006

 

 

 

F13

Totalställning

Plac

Totalt

Match 1

200m

1500m

200mh

Stafett

Längd

Stav

Kula

Diskus

1:a plac

IKHP

1

66

40

3

4

4

5

1

3

1

5

2

Hovslätt

2

64

35

4

1

5

4

5

4

4

2

2

IK Sisu

3

60

36

1

3

3

2

3

5

3

4

1

Habo friidrott

4

54

27

5

5

2

3

4

0

5

3

3

Värnamo

5

28

15

2

2

1

1

2

2

2

1

0

Eksjö

6

13

13

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

F13

200m

Vind:

-2,7

Habo friidrott

5

2

30,29

Elina Norell

2006

 

Hovslätt

4

3

31,22

Sanna Gustafsson

2006

 

IKHP

3

3

31,62

Isabel Strömberg

2006

 

Värnamo

2

5

32,84

Saga Johansson

2006

 

IK Sisu

1

5

34,92

Elin Franzén

2006

 

 

1500m

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

Habo friidrott

5

1

05:34,49

Irma Westh

2007

IKHP

4

2

05:46,59

Emma Sandin

2005

IK Sisu

3

3

06:14,65

Ida Hellqvist

2006

Värnamo

2

4

06:18,34

Selma-Helen Hanfler

2005

Hovslätt

1

5

06:32,83

Hilda Steen

2005

 

200mh

Vind:

-1,5

Lag

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

 

Hovslätt

5

1

32,54

Lova Carlsson

2005

 

IKHP

4

2

33,26

Alma Mennborg

2005

 

IK Sisu

3

3

34,34

Tova Runbom Johannesson

2006

 

Habo friidrott

2

4

36,38

Alicia Wigardtsson

2006

 

Värnamo

1

5

36,86

Selma-Helen Hanfler

2005

 

 

Stafett 5x60m

Poäng

Plac

Tid

Name

IKHP

5

1

45.05

Emma Sandin 05, Isabel Strömberg 06, Alma Mennborg 05
Nellie Johansson 06, Ida-Li Wyrberg 06

Hovslätt

4

2

45.43

Ingrid Gustafsson 06, Hilda Steen 05,
Lova Carlsson 05, Sanna Gustavsson 06, Emma Östklint 05

Habo friidrott

3

3

45.63

Irma Westh 07, Stina Esbjörner 05, Elina Norell 06,
Tyra Junvik 06, Thyra Qvänstedt 05

IK Sisu

2

4

45.80

Elin Franzén 06, Ellen Adolfsson 06, Tova Runbom Johannesson 06

Hilda Andersson 05, Lovis Björk 06

Värnamo

1

5

47.53

Saga Johansson 06, Olivia Bernstig 05, Tova Nihl 05
Alva Bernstig 05, Selma-Helen Hanfler 05

 


 

 

Stav

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

IK Sisu

5

1

2,00

Hilda Andersson

2005

Hovslätt

4

2

1,80

Emma Östklint

2005

IKHP

3

3

1,70

Emma Sandin

2005

Värnamo

2

4

1,40

Olivia Bernstig

2005

Habo friidrott

0

5

NoR

Tyra Junvik

2006

 

Längd

Poäng

Plac

Resultat / vind

Namn

år

Hovslätt

5

1

4,65 / +1,7

Lova Carlsson

2005

Habo friidrott

4

2

4,52/ +1,5

Thyra Qvänstedt

2005

IK Sisu

3

3

4,31/ +1,7

Ellen Adolfsson

2006

Värnamo

2

4

4,07/ +2,0

Saga Johansson

2006

IKHP

1

5

4,06/ +0,9

Ida-Li Wyrberg

2006

 

Kula

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Habo friidrott

5

1

9,93

Thyra Qvänstedt

2005

Hovslätt

4

2

8,71

Sanna Gustafsson

2006

IK Sisu

3

3

8,49

Tilda Eriksson

2006

Värnamo

2

4

7,89

Tova Nihl

2005

IKHP

1

5

5,85

Nellie Johansson

2006

 

Slägga

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

IKHP

5

1

32,29

Alma Mennborg

2005

IK Sisu

4

2

25,32

Lovis Björk

2006

Habo friidrott

3

3

24,50

Tyra Junvik

2006

Hovslätt

2

4

23,52

Emma Östklint

2005

Värnamo

1

5

18,85

Alva Bernstig

2005

 

Mixed 11

Totalställning

Plac

Totalt

Match 1

60m

200m

1500m

Stafett

Tresteg

Höjd

Kula

Diskus

IKHP

1

135

78

10

9

10

10

4

5

8

1

Värnamo SK

2

121

66

9

8

5

0

5

8

10

10

Habo friidrott 1

3

111

64

6

3

4

7

7

3

9

8

Hovslätt 1

4

110

63

7

7

8

9

1

10

2

3

Habo friidrott 2

5

103

56

4

5

9

6

9

2

7

5

Eksjö

6

94

48

5

10

2

8

6

5

6

4

Hovslätt 2

7

73,5

37,5

8

4

3

5

8

5

1

2

Habo friidrott 3

8

59,5

26,5

3

6

7

3

3

1

3

7

Sisu 1

9

57

31

2

2

0

2

2

7

5

6

Sisu 2

9

57

13

1

1

6

4

10

9

4

9

LSSK

11

45

45

0

0

0

0

0

0

0

0

 

60m

Poäng

Plac

Tid

Vind

Namn

år

IKHP

10

1

9,14

-1,1

Cameron Gibbs

2008

Värnamo SK

9

2

9,64

-1,1

Edvin Svensson

2007

Hovslätt 2

8

3

9,72

-1,1

Filip Syd

2008

Hovslätt 1

7

4

9,89

-2,7

Lucas Widehäll

2009

Habo friidrott 1

6

5

9,90

-2,7

Olivia Andersson

2007

Eksjö

5

6

10,34

-2,7

Valter Delavaux

2009

Habo friidrott 2

4

7

10,36

-2,7

Tuva Wahlström

2008

Habo friidrott 3

3

8

10,43

-1,1

Stina Essberg

2008

Sisu 1

2

9

10,93

-1,1

Elsa Andersson

2007

Sisu 2

1

10

11,73

-2,7

Elin Johansson

2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200m

Poäng

Plac

Tid

Vind

Namn

år

Eksjö

10

1

32,76

-1,5

Siri Vrethammar

2007

IKHP

9

2

33,05

-1,5

Märta Wernersson

2007

Värnamo SK

8

3

33,09

-2,3

Laurentin Hanfler

2008

Hovslätt 1

7

4

33,88

-2,3

Ida Ståhlgren

2007

Habo friidrott 3

6

5

34,43

-1,5

Tindra Westlund Stenberg

2008

Habo friidrott 2

5

6

35,14

-2,3

Astrid Dittschlag

2008

Hovslätt 2

4

7

35,56

-1,5

Klara Lundqvist

2007

Habo friidrott 1

3

8

36,41

-2,3

Pontus Anderberg

2007

Sisu 1

2

9

38,24

-1,5

Alva Philipsson

2008

Sisu 2

1

10

38,67

-2,3

Amelie Arlbrandt

2007

 

1500m

Poäng

Plac

Tid

Namn

år

IKHP

10

1

5.37.43

Matilda Grahn

2007

Habo friidrott 2

9

2

5.52.73

Theodor Rogö

2008

Hovslätt 1

8

3

6.02.08

Philip Widehäll

2007

Habo friidrott 3

7

4

6.12.47

Elias Samuelsson

2008

Sisu 2

6

5

6.17.55

Zeb Wedenhjelm

2008

Värnamo SK

5

6

6.17.54

Enzo Johansson

2008

Habo friidrott 1

4

7

6.26.07

Tuva Sköld

2007

Hovslätt 2

3

8

6.27.43

Oscar Lignefelt

2008

Eksjö

2

9

6.43.13

Joel Selldén

2007

Sisu 1

0

99

DNF

Matilda Fägerskjöld

2008

 

Stafett 5x60m

Poäng

Plac

Tid

Name

IKHP

10

1

46.50

Vidar Lindh 07, Märtha Wernersson 07
Wilma Blom 07 , Ida Gustafsson 08, Cameron Gibbs 08

Hovslätt 1

9

2

48.70

Rebecka Billing 09, Esther Uppenberg 07,
Pfilip Widehäll 07, Ida Stålgren 07, Lucas Widehäll 09

Eksjö

8

3

48.75

Valter Delawaux-07, Erik Björklund -09, Julia Elofsson -07
Siri Vrethammar -07, Emil Selander -07

Habo friidrott 1

7

4

48.98

Ellen Esbjörner 07, Isak Sandström 07,
Olivia Andersson 07, Tuva Sköld 07, Pontus Anderberg 07

Habo friidrott 2

6

5

49.41

Wille Häll 08, Theodor Rogö 08, Tuva Wahlström 08
Astrid Dittschalg 08, Mira Jansson 07

Hovslätt 2

5

6

51.06

Ebba Arvidsson 08, Klara Lundqvist 07
Clara Gudmundsson 08 , Oscar Lingefelt 08, Filip Syd 08

Sisu 2

4

7

51.53

Elin Johansson 08, Zeb Wedenhjelm 08
Amelie Arlbrandt 07, Erik Sethsson07, Hugo Sandstedt 07

Habo friidrott 3

3

8

52.08

Matilda Johansson 08, Tindra Westlund Stenberg 08
Elias Samuelsson 08, Noel Samuelsson 08, Stina Essberg 08

Sisu 1

2

9

52.26

 Alva Philipsson 08, Bianca Skog 08, Matilda Fägerskjöld 08, Elsa Andersson 07, Alice Hernberg 07

Värnamo SK

0

####

DQ

Edvin Svensson 07, Caspian Sanderberg 07,
Elias Andersson 07, Enzo Johannson 08, Laurentin Hanfler 08

 

Höjdhopp

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Hovslätt 1

10

1

1,25

Ida Ståhlgren

2007

Sisu 2

9

2

1,25

Erik Sethsson

2007

Värnamo SK

8

3

1,25

Caspian Sanderberg

2007

Sisu 1

7

4

1,15

Alice Hernberg

2007

Eksjö

5

5

1,10

Sara Björklund

2007

Hovslätt 2

5

5

1,10

Clara Gudmundsson

2008

IKHP

5

5

1,10

Jacob Henriksson

2007

Habo friidrott 1

3

8

1,10

Ellen Esbjörner

2007

Habo friidrott 2

2

9

0,95

Mira Jansson

2007

Habo friidrott 3

1

10

0,95

Elias Samuelsson

2008

 

Tresteg

Poäng

Plac

Resultat

Vind

2:a

Namn

år

GK vind

Sisu 2

10

1

8,73

+3,4

 

Erik Sethsson

2007

8,43

1,4

Habo friidrott 2

9

2

8,49

+3,2

 

Theodor Rogö

2008

8,41

-1,1

Hovslätt 2

8

3

8,31

+2,6

 

Filip Syd

2008

8,10

0,4

Habo friidrott 1

7

4

8,24

+1,5

 

Isak Sandström

2007

Eksjö

6

5

8,11

+2,3

 

Emil Selander

2007

x

x

Värnamo SK

5

6

7,35

+1,9

 

Tyra Stening

2008

IKHP

4

7

7,01

1,7

 

Ida Gustafsson

2008

Habo friidrott 3

3

8

6,82

3,6

6,78

Noel Samuelsson

2008

6,72

0,7

Sisu 1

2

9

6,82

2,6

6,69

Bianca Skog

2008

6,71

1,8

Hovslätt 1

1

10

6,74

2,4

 

Rebecka Billing

2009

 

Kula

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Värnamo SK

10

1

9,36

Caspian Sanderberg

2007

Habo friidrott 1

9

2

9,35

Alexander Johansson

2007

IKHP

8

3

7,38

Vidar Lindh

2007

Habo friidrott 2

7

4

7,22

Wille Häll

 

2008

Eksjö

6

5

6,51

Ottilia Thorell

2008

Sisu 1

5

6

6,32

Alice Hernberg

2007

Sisu 2

4

7

6,15

Tindra Lindgren

2007

Habo friidrott 3

3

8

5,36

Matilda Johansson

2008

Hovslätt 1

2

9

5,28

Esther Uppenberg

2007

Hovslätt 2

1

10

4,68

Disa Öberg

2008

 

Diskus

Poäng

Plac

Resultat

Namn

år

Värnamo SK

10

1

20,56

Elias Andersson

2007

Sisu 2

9

2

20,05

Hugo Sandstedt

2007

Habo friidrott 1

8

3

19,67

Alexander Johansson

2007

Habo friidrott 3

7

4

18,64

Noel Samuelsson

2008

Sisu 1

6

5

18,27

Matilda Fägerskjöld

2008

Habo friidrott 2

5

6

17,83

Wille Häll

 

 

2008

Eksjö

4

7

13,83

Julia Elofsson

 

 

2007

Hovslätt 1

3

8

12,84

Philip Widehäll

 

 

2007

Hovslätt 2

2

9

9,64

Ebba Arvidsson

 

 

2008

IKHP

1

10

8,49

Edvin Manderhjelm

2008

 

 

 


DATUM O ARRANGÖRER

Kval 2 Norra Lör 25 aug Habo FIF-04 / Jkpg-kretsen.
Tävlingsledare: Johan Rogö

Laguppställningar för match 2 skickas SENAST torsdag 23/8 till fredrik.norell@atea.se (skriv LAGUPPSTÄLLNING i ärenderutan)


Final Sön 9 sep SmFIF (tavling@smfif.se) med hjälp i Sävsjö.

GRENAR
Pojkar och flickor 13
Kval 2: 200m, 1500m, 200m häck, längd, stav, kula, slägga, stafett 5x60m
Final: 60m, 200m, 1500m, 60m häck, höjd, längd, tresteg, kula, diskus, spjut, stafett 5x60m

Mixklass 11 år
Kval 2: 60m, 200m, 1500m, höjd, tresteg, kula, diskus, stafett 5x60m
Final: 60m, 600m, 60m häck, höjd, längd, tresteg, kula, diskus, spjut, stafett 5x60m

TIDSPROGRAM
Lagledarsamling 11.00

Tid/ gren

Löpning

Hopp

Kast

12.00

200mh F13

Höjd M11

Diskus M11

12.05

200mh P13

 

 

12.30

60m M11

 

 

12.50

 

 Tresteg M11

 Kula P13/F13

13.10

200m F13

 

 

13.20

200m P13

 

 

13.30

200m M11

 

13.40

 Stav P13/F13

Kula M11

14.30

1500m M11

 Längd P13/F13

 

14.40

1500m F13

 

Slägga P13/F13

14.50

1500m P13

 

 

15.30

Stafett M11 5x60

 

 

15.40

Stafett F13 5x60

 

 

15.50

Stafett P13 5x60

 

 


REGLER
Lagets sammansättning: Ett lag måste bestå av minst tre deltagare.
Varje lag ställer upp med en deltagare per gren.
Varje deltagare har rätt deltaga i max två grenar plus stafett.
I 11års-klassen inga krav på antal pojkar / flickor.
Antal försök: Fyra försök i längd, tresteg och i alla kast. Gäller både kval och final.
Byte av lag och/eller klass: Tillåts mellan kval/final, däremot inte mellan kval 1 och kval 2.
Deltagare får inte delta i två olika klasser vid samma tillfälle.
Poängberäkning: Efter antalet deltagande lag matchdagen. T.ex. 6 lag = 6, 5, 4, 3, 2, 1p.
Skulle två lag stanna på samma poäng, avgör antal grensegrar,
därefter placering i avslutande stafetten.
Till final går: I P15 & F15 samtliga anmälda. P13 och F13 har 6 finalplatser/klass,
P/F11 mix har 12 finalplatser. Finalplatserna fördelar sig mellan norra
och södra gruppen utifrån antal startande i kvalomgång 1.
I en och samma klass kan en förening maximalt få två lag till final.
Laget måste ha startat i båda kvalmatcherna (om båda arrangeras).

ANMÄLAN m.m.
Anmälan: 11+13år: senast söndag 8 april till markus.andersson@smfif.se
15år: senast 10 dagar innan finalmatch till arrangören.
Laguppställning: Lämnas till arrangören senast två dagar innan match.
Tidsprogram & PM: Sammanställs av arrangör och skickas till anmälda lag och SmFIF
senast en vecka innan match, gärna tidigare.
Anmälningsavgift: 250kr/lag. SmFIF skickar faktura.
Strykningsavgift: Ytterligare 250kr/lag för anmält lag som ej kommer till start.
Arrangörsbidrag: SmFIF betalar till arrangör, 75kr/lag vid kval, 100kr/lag vid final.
Funktionärshjälp: Deltagande föreningar ska vara beredda att hjälpa till med funktionärer.

RESULTAT (ännu bara kval 1 så "final" är preliminärt, förutsätter att man behåller placeringen)
Norra                                          Södra
P13 P13
Eksjö Södra IK 32p final         IFK Växjö, lag vit 13p final
Hovslätts IK 27p final             IFK Växjö, lag blå 11p final
Wärnamo SK 26p final           Kalmar SK Ej start
Habo FIF-04 17p final
IK Hakarpspojkarna 16p
IK Sisu Ej start
F13 F13
IK Hp 40p final                           IFK Växjö, lag blå 23p final
IK Sisu 36p final                        IFK Växjö, lag vit 22p final
Hovslätts IK 35p final               Ljungby FIK, lag 05 21p
Habo FIF-04 27p final               Ljungby FIK, lag 06 13p
Wärnamo SK 15p                      Högby IF Ej start
Eksjö Södra IK 13p                    IFK Växjö, lag 3 Ej start
                                                      Kalmar SK Ej start
P/F11 P/F11
IK Hp lag 1 78p final                  Högby IF 56p final
Wärnamo SK 66p final               Ljungby FIK, lag 07 55,5p final
Habo FIF-04, lag 1 64p final     IK Hinden 49,5p final
Hovslätts IK, lag 1 63p final     Skruvs IF 44p final
Habo FIF-04, lag 2 56p final      IFK Växjö, lag 3 40p final
Eksjö Södra IK, lag 1 48p final   IFK Växjö, lag 4 35,5p final
Lekeryd-Svarttorp SK 45p          IFK Växjö, lag 2 33p
Hovslätts IK, lag 2 37,5p            IFK Växjö, lag 1 29p
IK Sisu, lag 1 31p                         Ljungby FIK, lag 08 16,5p
Habo FIF-04, lag 3 26,5p            Kalmar SK Ej start
IK Sisu, lag 2 13p
Eksjö Södra IK, lag 2 Ej start
IK Hp, lag 2 Ej start
 
Sponsorer